لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

آمريکا، پاکستان و عمليات نظامی


آمريکا، پاکستان و عمليات نظامی
آمريکا، پاکستان و عمليات نظامی

پاکستان گزارش وزارت دفاع آمريکا درباره حمله ناتو به سربازان پاکستانی را رد کرد.

ماه گذشته، در حمله اشتباهی هليکوپترهای ناتو، به پاسگاه مرزی پاکستان، بيست و چهار نفر کشته شدند.

روز پنجشنبه پنتاگون در بيانيه ای حمله ماه نوامبر را غيرعمد دانست و ناهماهنگی ميان سربازان آمريکايی و پاکستانی را علت اصلی حمله، اعلام کرد.

روز جمعه ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، گفت: تحقيقات پنتاگون تمامی واقعيت ها را منعکس نکرده است و اسلام آباد پاسخ مشروحی در اين خصوص، منتشر خواهد کرد.

در همين حال ژنرال پرويز کياني، رييس ارتش پاکستان، گزارش های مربوط به تلاش نظاميان برای سرنگون کردن دولت اين کشور را رد کرد. ژنرال کيانی روز جمعه گفت: ارتش از روند دموکراتيک در پاکستان حمايت می کند و گمانه زنی ها در خصوص کودتای نطامی اشتباه است.

اين اظهارات يک روز پس از آن عنوان می شود که يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان، گفته بود، عده ای مشغول توطئه عليه دولت وی هستند. مقام های نظامی پاکستان می گويند دولت اين کشور در ماه مه، طی نامه ای محرمانه از دولت آمريکا خواست، اسلام آباد را برای مقابله با خطر کودتای نظامی، ياری کند. رييس ديوان عالی پاکستان نيز خطر کودتای نظامی را در کشور، مردود دانسته است.

در خبری ديگر، در روزنامه لوس آنجلس تايمز گفته می شود که سازمان اطلاعات آمريکا – سی آی ای - عمليات هواپيماهای بدون سرنشين را به سوی هدفهای بی اهميت تر در وزيرستان پاکستان، قطع می کند. به نوشته اين روزنامه اين عمليات به دولت آصف زرداری، متحد آمريکا، لطمه وارد آورده است.

XS
SM
MD
LG