لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

مشرف: کرزی از اينگونه گمانه زنی ها پرهيز کند


مشرف: کرزی از اينگونه گمانه زنی ها پرهيز کند
مشرف: کرزی از اينگونه گمانه زنی ها پرهيز کند

سخنان اخير حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، در زمينه احتمال بروز جنگ ميان ايالات متحده و پاکستان، با انتقاد پرويز مشرف، رييس جمهوری پيشين پاکستان، مواجه شده است.

پرويز مشرف به رييس جمهوری افغانستان هشدار داده است از گمانه زنی در مورد اينگونه رويدادهای مصيبت بار، پرهيز کند.

پاسخ پرويز مشرف به سخنان اخير حامد کرزی در ارتباط با احتمال وقوع جنگ ميان آمريکا و پاکستان از طريق يک برنامه تلويزيونی پخش شده است. اين برنامه بطور مشترک توسط صدای آمريکا و يک شبکه تلويزيونی پاکستانی، به نام اکسپرس ۲۴۷ تهيه شده است.

حامد کرزی اين مطلب را در پاسخ به يک کانال تلويزيونی پاکستانی مطرح کرده است که در صورت بروز جنگ ميان آمريکا و پاکستان، افغانستان طرف همسايه خود را خواهد گرفت.

مشرف به زغم تقدير از حامد کرزی به خاطر نظر حمايت آميزش از پاکستان، طرح چنين مطلبی را در اساس مورد انتقاد قرار داد و گفت: به نظر من، اين طرز نگرش اصولاً منطقی نيست. اينکه آمريکا و پاکستان وارد جنگ بشوند و افغانستان از پاکستان حمايت کند! به نظر من او بايد اين نوع طرز فکر را تغيير بدهد. اکنون که هنوز هيچ جنگی وجود ندارد. افغانستان و پاکستان نيز با يکديگر در حال جنگ نيستند.

مناسبات ميان پاکستان و آمريکا در خلال ماههای اخير فراز و نشيبهای زيادی داشته است.

پاکستان به واقعه دوم ماه مه حمله آمريکا به مجتمع بن لادن به مثابه نقض تماميت ارضی خود می نگرد. و بسياری از تحليلگران می گويند، اين اقدام آمريکا باعث شد ارتش و سرويس های امنيتی پاکستان مورد مضحکه قرار گيرند، چون بن لادن سالها به قول معروف زير گوششان بوده، بدون اينکه آنها حتی روحشان از اين مسأله باخبر باشد. و از سوی ديگر، آمريکا، با وجوديکه همواره ادعا کرده حامی و متحد پاکستان است، به پاکستان، حتی در حد انجام اين حمله هم اعتماد نکرده است.

اکنون با توجه به درخواست آمريکا برای شدت عمل بيشتر پاکستان عليه شبکه حقانی، دولت پاکستان به اين می انديشد که اگر آمريکا بر آن شود زمانی در وزيرستان شمالی- جزيره امن حقانی- نيرو پياده کند، ارتش پاکستان در مقابل اين عمل چه واکنشی بايد نشان دهد.

ژنرال مشرف معتقد است اينگونه گمانه زنيها بسيار خطرناک و ويرانگر است و می گويد: به نظرم افغانستان به جای اينکه در فکر طرفداری از پاکستان در مقابل آمريکا باشد، بهتر است توجه خود را روی طالبان و القاعده متمرکز کند و به فکر تثبيت خودش باشد. من اصلاً نمی توانم چنين چيزی را درک کنم.

پس از سخنان حامد کرزی، سخنگوی او برای توجيه مطالب عنوان شده، اعلام کرده است که از حرفهای او برداشت اشتباه شده است.

XS
SM
MD
LG