لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

هشدار یوسف رضا گیلانی به آمریکا


هشدار یوسف رضا گیلانی به آمریکا
هشدار یوسف رضا گیلانی به آمریکا

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان به آمریکا هشدار داده است که باید به پیام رسانی منفی که پاکستان را به حمایت از حمله های ستیزه جویان در افغانستان متهم می سازد پایان دهد.

گیلانی روز سه شنبه در مصاحبه ای با رویترز گفت چنین اتهام هایی فقط بر احساسات ضد آمریکایی در کشورش دامن خواهد زد.

وی همچنین گفت هرگونه عمل نظامی یک جانبه آمریکا برای دنبال کردن ستیزه جویان شبکه حقانی در داخل پاکستان - شبیه حمله ای که اسامه بن لادن را از میان برداشت، نقض حاکمیت کشور وی خواهد بود.

گیلانی می گوید از وزیر امور خارجه پاکستان، که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور دارد، خواسته است هنگام سخنرانی در روز سه شنبه نقطه نظر پاکستان را قاطعانه ابراز کند. گیلانی یک روز پس از آن سخن می گوید که مقام های ارتش پاکستان گفتند اسلام آباد تصمیم ندارد شبکه حقانی را هدف بگیرد، زیرا ارتش هم اینک با ستیزه جویان دیگر در شمال غربی کشور در جنگ است.

هفته پیش، دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گروه حقانی را بازوی مسلم آیسا نامید و جنگجویان آن را مسئول حمله به سفارت آمریکا در کابل و نیز حمله به یک پایگاه ناتو در افغانستان در اوایل سپتامبر دانست.

پاکستان بارها این اتهامات را تکذیب کرده است.

مقام های آمریکایی به تازگی بر فشار دیپلماتیک بر پاکستان برای دست زدن به عمل نظامی علیه شبکه حقانی افزوده اند.

طالبان می گوید شبکه حقانی را، آنها کنترل می کنند نه پاکستان.

در بیانیه ای که روز سه شنبه در وب سایت طالبان منتشر شد گفته می شود تمام فعالیت های شبکه حقانی ساخته و پرداخته ما و اقدام های ماست و هیچ ارتباطی بین آن و آژانس جاسوسی پاکستان، آی اس آی، وجود ندارد. همچنین در بیانیه آمده است تلاش برای ارتباط دادن جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی به دولت پاکستان، تلاشی است که شخصیت های برجسته ما را با ارتباط دادن آنها به سرویس های اطلاعاتی خارجی بدنام کند.

طالبان همچنین اتهام های آمریکا را که جنگجویان حقانی می خواهند در منطقه عشایری وزیرستان شمالی پاکستان در امتداد مرز افغانستان پناه بگیرند تکذیب کرد.

روز دوشنبه در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچنان یقین دارد که می تواند در پرداختن به نگرانی هایی درباره گروه تروریستی به گونه ای سازنده با پاکستان مشارکت کند. او گفت واشنگتن آگاه است که شبکه حقانی تهدیدی روشن برای امنیت آمریکا در افغانستان است.

در این میان، ژنرال اشفق کیانی فرمانده ارتش پاکستان سفر به بریتانیا را لغو کرده است، او قرار بود در جریان آن با لیام فاکس وزیر دفاع ملاقات کند. یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز خواسته است روز پنجشنبه کنفرانسی برای تشکیل جبهه واحدی در برابر اتهامات آمریکا علیه ارتش و آیسا برپا شود.

XS
SM
MD
LG