لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

ارتش پاکستان از طريق توليد سريال تلويزيونی نيز به مقابله با طالبان می پردازد


ارتش پاکستان از طريق توليد سريال تلويزيونی نيز به مقابله با طالبان می پردازد
ارتش پاکستان از طريق توليد سريال تلويزيونی نيز به مقابله با طالبان می پردازد

در پاکستان از رسانه های ارتباط جمعی بويژه تلويزيون به منظور مبارزه با نيروهای طالبان در اين کشور استفاده ميشود.

اکنون مقامات پاکستانی اميدوارند با پخش يک سريال تلويزيونی از کانال دولتی اين کشور از پيوستن مردم و به ويژه جوانان به سازمانها و نيروهای تندرو در اين کشور جلوگيری کنند.

در اطراف دره زيبای سوات در پاکستان رحيم گل با دوستانش در حال بازی کريکِت است. اين جوانان در حال خنده و سرخوش بازی خود را ادامه ميدهند. در همان نزديکی يکی از جنگجويان طالبان در گوشه ای نشسته و نقشه عضوگيری رحيم را توسط سازمان تروريستی طالبان در سر ميپروراند.

اين موضوع محور اصلی اين سريال تلويزيونی را تشکيل ميدهد که با هزينه ارتش قدرتمند پاکستان توليد و از شبکه دولتی تلويزيون اين کشور برای عموم پخش ميشود.

در اين صحنه شخصيت اصلی فيلم يعنی رحيم در لباس سفيد و جنگجوی طالبان در لباس سياه نمايش داده ميشوند. اين تکنيک ظريف ارتش و نيروهای مسلح پاکستان را به گونه ای جزو سپاهيان نور و اميد معرفی کرده و نيروهای تندروی طالبان را در قطب مخالف آن قرار ميدهد.

هر يک از اين سريال های پنجاه دقيقه ای تازه ترين سلاح ارتش پاکستان برای مبارزه با طالبان محسوب ميشود. در يکی از بخش های اين سريال با عنوان «انکار» رحيم گل، جوانی که به طالبان پيوسته است، توسط نيروهای اين سازمان آماده عمليات انتحاری ميشود. ماموريت رحيم رفتن به يک مسجد و انفجار جليقه انتحاری اش در ميان جمعيت است. او در لحظات آخر و پيش از کشيدن حلقه انفجار جليقه متوجه ميشود راهی را که انتخاب کرده اشتباه است و خود را تسليم نزديک ترين مرکز پليس می کند.

سرتيپ عظمت علی، مدير توليد اين برنامه، می گويد: «هدف اصلی ما برجسته کردن نقش قهرمانان هشيار پاکستان است. آنها فقط پليس و نيروهای نظامی نيستند بلکه مردم عادی و غيرنظامی هم در مبارزه با افراطيون نقش دارند. ما تلاش داريم وقايع و خطرات اين راه را برای مردم مطرح کنيم.»

ژنرال عظمت علی ميگويد: «تلويزيون دولتی پاکستان هنوز هم بيشترين شمار بيننده را بويژه در مناطق دورافتاده دارد. ارتش پاکستان تمرکز خود را در اين کمپين فرهنگی بر نقاط محروم و دورافتاده کشور متمرکز کرده است. تلويزيون دولتی پاکستان شبکه بسيار گسترده ای است و مردم هم اين را ميدانند. هنوز هم اين شبکه پربيننده ترين شبکه کشور است و امکان دسترسی به نقاط دور افتاده کشور را هم دارد.»

نوبل جان و خانواده اش در اتاق نشمين منزلشان در يکی از محله های اسلام آباد نشسته و سرگرم تماشای اين سريال هستند. سر ساعت ۷ و ۴۰ دقيقه جمعه شب، پخش سريال با موسيقی آغاز ميشود. جان در اين باره ميگويد: «پخش اين سريال نماد مثبتی از چالشی است که تلويزيون ملی پاکستان به عهده گرفته و به نظر من تاثيرات مثبتی هم روی جامعه پاکستان مخصوصاً جوانان خواهد گذاشت.»

طبق نظرسنجی سازمان پيو در سال گذشته ۵۰ درصد از مردم پاکستان از عمليات ارتش عليه نيروهای طالبان در شمال غربی اين کشور پشتيبانی کردند. اين آمار مشابه آمار سال پيش از آن بوده است. همچنين بر اساس اين نظرسنجی ۶۵ درصد از پاکستانی ها مخالف نيروهای طالبان و ديگر نيروهای تندرو هستند.

هنوز آماری از محبوبيت اين سريال در ميان مردم در دست نيست اما اَمجد بُخاری، مدير برنامه تلويزيون دولتی پاکستان، ميگويد برنامه هايی که در گذشته توسط ارتش تهيه و توليد شده بسيار پربيننده بوده است.

XS
SM
MD
LG