لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

فرمانده ارتش پاکستان هشدار می دهد


فرمانده ارتش پاکستان هشدار می دهد
فرمانده ارتش پاکستان هشدار می دهد

در پی اظهارات نخست وزیر پاکستان که روسای ارتش و اطلاعات کشور برخلاف قانون اساسی عمل کردند، ارتش پاکستان نسبت به «پیامدهای وخیم» هشدار می دهد.

پیش تر در اوائل هفته، از یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر در مصاحبه ای با یک نشریه چینی نقل شد که ژنرال پرویز اشفق کیانی، فرمانده ارتش و ژنرال احمد شجاع پاشا، رییس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان با تسلیم یک جانبه در قبال تحقیقات جاری دادگاه عالی، غیر قانونی عمل کردند.

دادگاه درباره یک یادداشت بدون امضا تحقیق می کند که گویا از آمریکا خواسته بود تا به پیشگیری از وقوع کودتای نظامی در پاکستان کمک کند.

یوسف رضا گیلانی به این روزنامه چینی گفت کیانی و پاشا پیش از ارائه بیانیه های خود درباره یادداشت به دادگاه باید از دولت اجازه می گرفتند.

روز چهارشنبه، ارتش پاکستان گفت اظهارات گیلانی «بازتاب هایی بسیار جدی با پیامدهای بالقوه جدی برای کشور دارد».

در این میان، مقامات ارشد دولت روز چهارشنبه گفتند نخست وزیر نعیم خالد لودهی، وزیر دفاع را، که یک سپهبد بازنشسته است، به دلیل تسلیم بیانیه های روسای ارتش و اطلاعات به دادگاه عالی برکنار کرده است.

تحولات روز چهارشنبه افزایش تنش بین دولت و ارتش پاکستان را برجسته می سازد.

هیاتی که دادگاه عالی منصوب کرده است، در باره ریشه های این یادداشت بدون امضا که در آن دولت پاکستان از آمریکا برای مهار ارتش در خواست کمک خواست، تحقیق می کند.

وجود این یادداشت در ماه اکتبر و زمانی معلوم شد که منصور ایجاز، بازرگان آمریکایی پاکستانی تبار، حسین حقانی، سفیر وقت پاکستان در آمریکا را به نوشتن یادداشت متهم کرد. حقانی چنین اتهامی را تکذیب کرد و بعداً استعفا داد.

مقامات نظامی آمریکا تایید کردند که دریاسالار مایک مولن، رییس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا یادداشت را دریافت کرد، اما آنرا معتبر ندید.

XS
SM
MD
LG