لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

نگرانی های مقام های نظامی و غيرنظامی پاکستان


نگرانی های مقام های نظامی و غيرنظامی پاکستان
نگرانی های مقام های نظامی و غيرنظامی پاکستان

يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان، در نشست کميته دفاعی کشور با لحنی آشتی جويانه کوشيد از تشديد بحران موجود ميان دولت و ارتش، جلوگيری کند.

يکی از فرماندهان ارشد ارتش پاکستان روز شنبه به خبرگزاری رويترز گفت، رييس ستاد ارتش از نخست وزير کشور به خاطر مطالب انتقاد آميزی که هفته گذشته در مورد ارتش عنوان کرده بود، بسيار شاکی است. اين فرد در تأييد گله مندی رييس ستاد ارتش می گويد: نخست وزير يا بايد روشن و واضح صحبت کند، يا نبايد اصولاً صحبت می کرد.

يوسف رضا گيلانی هفته گذشته از ژنرال اشفق کيانی و ژنرال احمد شجاع پاشا، رييس ستاد ارتش و مدير کل سازمان امنيت پاکستان، به خاطر شکايت به دادگاه در ارتباط با نامه مرموزی که در زمينه احتمال کودتا در پاکستان به آمريکا فرستاده شده، انتقاد کرد.

آقای گيلانی در مصاحبه با يک رسانه چينی با غيرقانونی خواندن شکايت رييس ستاد ارتش باعث عصبانيت شديد او شد.

اين مقام نظامی گفت، ژنرال اشفق کيانی، رييس ستاد ارتش، روز شنبه پيش از حضور در نشست کميته دفاعی کابينه، در ديدار با آصف علی زرداری، رييس جمهوری، از سخنان آقای گيلانی انتقاد کرد و گفت، طرح چنين مطالبی تفرقه انگيز است و باعث ايجاد تزلزل در کشور می شود.

پاکستان که دارای اسلحه اتمی است، از زمان استقلال، يعنی از سال ۱۹۴۷ تا کنون، شاهد سه کودتای ارتش عليه دولت غيرنظامی بوده است. تنش ميان دولت و ارتش قدرتمند پاکستان اين نگرانی را بوجود آورده است که بی ثباتی در کشور به کودتای نظامی بيانجامد.

با وجوديکه در حال حاضر هيچگونه شواهدی دال بر احتمال وقوع کودتا از طرف ارتش وجود ندارد، اين تنش نشان می دهد با روی کار آمدن يک دولت غيرنظامی در پاکستان از سال ۲۰۰۸، محاسبات سياسی در کشور تغيير کرده است.

خشم ارتش باعث شد گيلانی و زرداری، رهبران دولت غيرنظامی پاکستان روز شنبه از موضع تهاجمی عقب نشينی کنند و آقای گيلانی گفت: نيروهای مسلح پاکستان، ستون و پايه های قدرت کشور هستند. مردم خدمات قهرمانانه آنها را در دفاع از تماميت ارضی کشور ارج می گذارند. نهادهای غيرنظامی نيز سهم به سزايی در پيشرفت اقتصادی و اجتماعی کشور؛ ايفا می کنند. همه ما با همکاری و هماهنگی کامل می توانيم سرنوشت کشورمان را تغيير بدهيم.

آقای گيلانی در ادامه افزود: کميته دفاعی دولت راههای چگونگی همکاری ميان آمريکا، ناتو و ايساف را به دقت مورد بررسی، قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG