لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

تلاش پاکستان برای بهبود روابط خود با چين و ايران


تلاش پاکستان برای بهبود روابط خود با چين و ايران
تلاش پاکستان برای بهبود روابط خود با چين و ايران

در حالی که روابط سياسی ايالات متحده و پاکستان اخيرا به سردی گراييده است پاکستان تلاش می کند برای يافتن متحد ديگری، روابط خود با چين و ايران را تقويت کند. اما کارشناسان سياسی به اين که ايران يا چين بتوانند نقش عمده ای در پاکستان داشته باشند، با شک و ترديد می نگرند.

کشتن اسامه بن لادن در پاکستان توسط نيروهای ايالات متحده گرچه پيروزی بزرگی در مبارزه با تروريسم برای اين کشور بود اما موجب سردی روابط دو کشور شد.

سخنان ماه گذشته درياسالار مايک مالن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، که سازمان اطلاعاتی پاکستان را متهم کرد که با شورشيان اسلامگرا تبانی می کند، به تيرگی رابطه دو کشور افزود.

تلاش فعلی پاکستان به بسط روابط تجاری و امنيتی با ايران و چين، رابطه پاکستان و ايالات متحده را در آينده به زير سئوال می برد.

الکس وطنخواه، از انستيتوی خاورميانه در واشنگتن، می گويد: بدليل سرد شدن رابطه ايالات متحده و پاکستان فعاليت های زيادی در جريان است. سردی مناسبات که بدليل کشتن بن لادن و اين که چرا حضور او در پاکستان توسط نيروهای آن کشور آشکار نشد، ايجاد شد.

ايران و پاکستان می خواهند مبادلات تجاری خود را به سالی ده ميليارد دلار برسانند. اين کار نيازمند بهبود جاده ها و وسائل ترابری است.

پاکستان با مشکل کمبود برق روبرو است و شديدا نيازمند انرژی است، مقام های ايران و پاکستان در گردهمايی های اخير خود توافق کرده اند ساخت خط گازی بين دو کشور را تسريع کنند، برنامه ای که از لحاظ امنيتی با چالش روبرو است.

الکس وطنخواه می گويد: يکی از بزرگترين مشکلات خط گاز بين ايران و پاکستان عبور آن از بی ثبات ترين بخش های دو کشور است.

ماه گذشته ٢٠ زائر شيعه که به ايران سفر کرده بودند در بلوچستان کشته شدند.

چين نيز نگران ثبات و مسائل امنيتی در پاکستان است. هفته گذشته منگ جان ژو، وزير امنيت چين، در سفری به اسلام آباد ابراز نگرانی کرد که ستيزه گران اسلامگرا از پاکستان به عنوان پايگاهی برای حمله به چين، استفاده کنند.

جاناتان پولاک، از انستيتوی بروکينگز در واشنگتن، می گويد: در برخی محافل چين نگرانی از پاکستان افزايش يافته است. مساله ثبات آن کشور و توان رهبران پاکستان به کنترل اوضاع- شرايطی که به ضرر چين است.

ليسا کرتيس، از بنياد هريتج، می گويد: چين و ايالات متحده هر دو در مورد ثبات در پاکستان نگرانی های مشترکی را دارند.

اما جاناتان پولاک معتقد است برغم رقابت بين چين و هند، روابط تجاری چين و هند در مقايسه، ده برابر قراردادهای چين با پاکستان است.

با اينهمه تحليلگران سياسی می گويند نشانی از دوری چين از پاکستان ديده نمی شود و چين همچنان امکانات در پاکستان را بررسی می کند و و ريسک و خطری را که آن کشور می تواند در بر داشته باشد، زير نظر دارد.

XS
SM
MD
LG