لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

کمک های بشردوستانه آلمان به سيل زدگان پاکستانی در راه است


يک سازمان امداد رسانی آلمانی محموله ای حاوی قرص های تصفيه آب را برای ارسال به سيل زدگان پاکستانی مبتلا به وبا آماده کرده است. اين سازمان ديروز گفت که اين کمک ها می تواند ۲ ميليون ليتر آب آلوده را برای آشاميدن تصفيه کند. اين سازمان امداد رسانی انتظار دارد که اين کمک ها با توجه به ظرفيت پروازها ظرف دو روز آينده به اسلام آباد پايتخت پاکستان برسد.

«درک انگی مير» يکی از مسئولان اين سازمان می گويد «کاملا واضح است که راه رسيدن به «دره سوات» دشوار است. ما در حال آماده سازی دو نوع محموله هستيم. يکی در شمال، قرص های تصفيه آب،که می تواند تا يک ميليون ليتر آب آلوده را تصفيه کند و محموله دوم هم کمک اوليه برای مبارزه با وباست که سازمان بهداشت جهانی آنها را تاييد کرده است.

بدترين سيل تاريخ پاکستان به گفته مقامات سازمان ملل زندگی ۳ ميليون انسان را ويران کرده در حالی که خشم عمومی از بی مسئوليتی دولت نيز اوج گرفته است. فاجعه تقريبا از يک هفته پيش آغاز شد که باران های سيل آسا و دور از انتظار به مرگ ۱۴۰۰ تن منجر شد و اکنون شيوع بيماری های ناشی از آلودگی آب آشاميدنی نظير«وبا» می تواند يک بحران بهداشتی ايجاد کند.

در شمال غربی پاکستان نياز به تأمين آب آشاميدنی، چادر، غذا و لوازم پزشکی برای کمک به سيل زدگان آن کشور همچنان در اولويت قرار دارد.

در شمال غربی پاکستان، با پسرفت آب از بسياری از مناطق سيل زده، آثار تخريبی سيل نمايان شده است. در يک ارزيابی فوری که برنامه غذايی جهان وابسته به سازمان ملل متحد درچهار ناحيه نوشرا و چارسدا، مردان و پيشاور، واقع در ايالت خيبر پختونخواه انجام داده است، حدود نهصد و هشتاد هزار نفر از ساکنان منطقه خانه های خود را بر اثر سيل از دست داده يا بطور موقت مجبور به ترک خانه هايشان شده اند.

حدود هشتاد هزار واحد مسکونی در اين چهار ناحيه بطور کل با آب پوشانده شده اند و بيش از پنجاه هزار واحد مسکونی ديگر نيز بر اثر سيل آسيب ديده اند. سيل تاکنون زندگی بيش از سه ميليون نفر از ساکنان شمال غربی پاکستان را تحت تاثير قرار داده و باعث مرگ بيش از هزار و چهارصد نفر شده است. همچنين نزديک به صد درصد محصولات کشاورزی منطقه بطور کلی نابود شده است.

نجات يافتگان روستاهای سيل زده، در زمين های خشک ترِ حاشيه بزرگراه اسلام آباد پيشاور چادر زده اند. به گفته يکی از کشاورزانِ منطقه چارصدا، غدا به ميزان کافی می رسد اما ساکنان منطقه شب هنگام را زير آسمان سپری می کنند. نياز به تامين آب آشاميدنی سالم، غذا، چادر و لوازم پزشکی، همچنان در اولويت است.

سيل در پاکستان حدود يک هفته پيش آغاز شد و به نظر می رسد با افزايش بی امان باران در منطقه، وضعيت وخيم تر می شود. شيوع احتمالی بيماری های مرتبط با آب آلوده نيز - نظير وبا - می تواند وضعيت منطقه را بدتر کند. در اين ميان، دولتهای غيرنظامی پاکستان سالهاست که از ديد بسياری از محافل، با مسئله فساد درگير بوده اند که اين امر از کارايی آنها کاسته است و به همين علت در موارد بحرانی، مقامات نظامی وارد عمل می شوند.

XS
SM
MD
LG