لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

يونيسف: بازگرداندن قربانيان سيل پاکستان به روستاهايشان امری اضطراری است


ساکنان ارودگاههای پناهندگان سيل پاکستان بی صبرانه در انتظار کمکهای نقدی برای بازسازی خانه های ويران شده خود هستند. سازمان جهانی بهداشت نيز ميگويد که کشور سيل زده پاکستان هنوز با چالشهای فوری بهداشتی روبروست.

قربانيان درمانده وخيم ترين سيلاب پاکستان پس از گذشت نزديک به دوماه از ترک اجباری خانه های سيل زده خود، بيصبرانه در انتظار دريافت کمک های نقدی برای بازسازی خانه هايشان هستند.

دولت پاکستان سخت تلاش ميکند با پيامدهای ويرانگر سيلاب کشور مقابله کند. اما بازگشت سيل زدگان به روستاها، دولت را در تنگنای عمده ای قرار داده است.

قصور در اسکان ميليونها نفر از سيل زدگان ثبات سياسی دولت پاکستان را که در حال نبرد با شورشيان تندروی اسلامی ست، سخت به مخاطره خواهد انداخت.

مقامات پاکستانی متعهد شده اند که برای خسارات وارده به هر خانواده سيل زده مبلغ ۱۱۶۴ دلار بپردازند که اين اقدام دو ميليارد دلار هزينه خواهد داشت.

تنها در منطقه نوشرای در شمال غربی پاکستان طغيان رود کابل بيش از ۴۰ هزار خانه را ويران کرده است.

در ارودگاه پناهندگان نوشرا، لوييس ارسنالت، مدير برنامه های اضطراری يونيسف، از بهبود وضع ارودگاههای پناهندگان سيل پاکستان ابراز خرسندی کرد. او هشدار داد که يکی از مسائل اساسی بازگرداندن قربانيان سيل به روستاهايشان است که امری بسيار اضطراری است.

و اين در حاليست که دولت ناتوان آصف علی زرداری بطور فزاينده ای تحت فشار قرار گرفته است تا کمکهای مالی را مسؤلانه و بطور شفاف به مصرف برساند.

در همين حال هيأتی از مقامات برجسته سازمان ملل متحد که از پاکستان ديدن کرده اند ميگويند که پس از گذشته دوماه از فاجعه سيلاب پاکستان مناطق وسيعی در جنوب اين کشور را هنوز آب فرا گرفته است. سازمان جهانی بهداشت نيز ميگويد که چالشهای اضطراری بهداشتی هنوز در پاکستان وجود دارد. اين سازمان ميافزايد که تا بحال بيش از ۶ ميليون نفر بعلت جِراحات و بيماريهای ناشی از سيل تحت درمان قرار گرفته اند.

سازمان ملل متحد اخيراً اعلام کرد که اعانه دهندگان بين المللی قرار است تا دو ميليارد دلار به پاکستان کمک کنند که آن سازمان تا بحال نزديک به ۶۲۰ ميليون دلار آنرا دريافت کرده است.

در همين رابطه دولت آمريکا متعهد شده است که حدود ۳۴۵ ميليون دلار به کارهای امدادی و بازسازی پاکستان اختصاص دهد.

سازمان کشاورزی و غذای سازمان ملل متحد گفته است که سازمان آمريکايی توسعه بين المللی نيز ۱۶ ميليون دلار برای فراهم آوردن بذر گندم و کمکهای غذايی به فقرا و روستانشينان، ارائه خواهد کرد.

سيلاب ماه اوت پاکستان دست کم ۱۷۵۰ نفر را کشت و ۱۰ ميليون نفر را بی خانمان کرد و بيش از ۴۰ ميليارد دلار، خسارت ببار آورد.

XS
SM
MD
LG