لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

گزارش: بازگشت مردم به شهر سيلزده تاتا در پاکستان آغاز شده است


از زمان آغاز بارندگی های شديد در پاکستانی تا کنون بيش از يک ماه می گذرد اما سيل و پيآمدهای آن همچنان دامن جمعيت زيادی را از آن کشور به ويژه زنان و کودکان در اردوگاههای موقت سيل زدگان، گرفته است.

هزاران شهروند پاکستانی از روز سه شنبه بازگشت به شهر تاريخی تاتا در جنوب کشور را آغاز کردند. اين در حالی است که سدهايی جديد از خاک رس و سنگ با شتاب کامل ساخته شد تا جلوی سيلابهای مهيبی را بگيرد که بيشتر پاکستان را به کام آب فروبرده است.

هزاران پاکستانی ديگر که گرفتار آب های شهرهای اطراف تاتا بوده اند از کمبود غذا و آب آشاميدنی شکايت دارند. آنها در يک گورستان بزرگ مسلمانان برروی يک تپه در نزديکی تاتا اردو زده اند.

«جنا سورجو،» يک زن پاکستانی، روز سه شنبه روی زمين گورستان وادار به زايمان شد و اين در حالی بود که صدها قربانی سيلابها در اطراف او بودند. اين رويداد نشانه ای از نااميدی و دردی است که کشور با آن دست به گريبان است.

يک مادر ۲۶ ساله گرفتار تب يکی از هزاران زنی است که در معرض صدمات سيل اخير پاکستان قرار دارد که همچون زنان ديگری است که سازمان ملل متحد انتظار دارد طی شش ماه آينده وضع حمل کنند.

بسياری از اين کودکان به دنيايی چشم ميگشايند که غذا و آب در آن برايشان کمياب است و خطر ابتلا به بيماری، بسيار بالا است.

سوجو، زن تازه- زايی که نوزادش را در يک گهواره ی پارچه ای نگه می دارد، می گويد من اين بچه را زاييدم اما چه طوری می توانم اينجا غذا به او برسانم؟ به نظر می رسد او مريض است ولی ما پول درمانش را نداريم .

همچنين در «سلطان کو» در ايالت سند قربانيان سيل همچنان گرفتار هستند. بهادر علی می گويد که مجبور بوده است برای مراسم دفن مادرخود به نزديکی يعقوب آباد برود اما هنوز منتظر وسيله نقليه است.

او می گويد «خانواده من اينجا در حال مرگ از گرسنگی است، و من نگران موضوع دفن و کفن مادرم هم هستم.»

طوفان و طغيان آب در شمال غربی کشور بعد از بارندگی های سيل آسای موسمی بيش از يک ماه پيش شروع شد و سيلابها از رودخانه ی ايندوس به سمت جنوب جاری شدند.

XS
SM
MD
LG