لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

پاکستان از آمريکا اولين سری از هواپيما های جديد اف شانزده خود را دريافت کرد


در پاکستان طی مراسمی در پايگاه هوايی شهباز نيروی هوايی اين کشور رسماً از ايالات متحده آمريکا اولين سری از هواپيما های جديد اف شانزده خود را دريافت کرد. پاکستان سفارش هجده فروند هواپيمای اف شانزده را به ايالات متحده داده است که قرار است تا پايان سال جاری ۲۰۱۰ تحويل پاکستان شود.

با دريافت اين تعداد هواپيما، شمار هواپيماهای اف شانزده در پاکستان به پنجاه و چهار فروند افزايش می يابد. پاکستان از سال ۱۹۸۲ به هواپيماهای اف شانزده مجهز بوده است. هواپيماهای جديد اف شانزده توسط خلبانان نيروی هوايی پاکستان به پايگاه هوايی شهباز انتقال يافت. آنان اخيراً دوره خلبانی با اف شانزده های جديد را در ايالات متحده تکميل کردند.

اف شانزده های جديد همگی در روز شنبه به پايگاه هوايی شهباز منتقل شدند. ژنرال نورتون شوارتز، رييس ستاد نيروی هوايی آمريکا می گويد پاکستان و ايالات متحده برای برقراری صلح و ثبات و مهار خشونت گرايان افراطی، دارای منافع مشترک راهبردی هستند. به گفتۀ ژنرال شوارتز تحويل هواپيماهای جديد اف شانزده به نيروی هوايی پاکستان، نمادين است و از همکاری قوی بين ايالات متحده و پاکستان حکايت دارد.

رييس ستاد نيروی هوايی آمريکا می گويد ايالات متحده قصد دارد در دراز مدت در کنار پاکستان، به عنوان يک متحد مهم و دوست باقی بماند. ژنرال شوارتز همچنين گفت الحاق هواپيماهای جديد بيانگر يک توانايی افزايش يافته برای از هم گسيختن پناهگاه های شورشيان است.

در مراسم تحويل هواپيماهای جديد به نيروی هوايی پاکستان، رائو قمر سليمان، فرمانده نيروی هوايی پاکستان و «آن پيترسون» سفير ايالات متحده در پاکستان نيز حضور داشتند. به گفته رائو قمر سليمان، مسئله اعتمادسازی کامل بين دو کشور نيازمند زمان است. پاکستان درگير نبرد با شورشيان در شمال آن کشور است و از سال ها قبل در برابر تهديد احتمالی هند، توان نظامی خود را افزايش داده است.

XS
SM
MD
LG