لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

پاکستان به درخواست ها برای حضور در کنفرانس بن پاسخ منفی می دهد


پاکستان به درخواست ها برای حضور در کنفرانس بن پاسخ منفی می دهد
پاکستان به درخواست ها برای حضور در کنفرانس بن پاسخ منفی می دهد

پاکستان درخواست های بین المللی برای بازنگری در تحریم کنفرانس بین المللی افغانستان در هفته آینده را رد می کند.

دولت پاکستان تصمیم گرفته است در اعتراض به حمله هوایی مرگبار ناتو در کنفرانس ١٥ در بن شرکت نکند.در طی حمله هوایی ناتو ٢٤ سرباز پاکستانی در مقرهای نظامی در نزدیکی مرز افغانستان کشته شدند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه در کراچی خبرنگاران را از گفت و گوی تلفنی روز سه شنبه خود با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان آگاه ساخت.

گیلانی اظهار داشت به پرزیدنت کرزی گفته است تا حاکمیت، امنیت و تمامیت پاکستان تضمین نشود، اسلام آباد نخواهد توانست در روند صلح نقشی سازنده ای ایفا کند.

گیلانی گفت از کرزی خواست با امریکا درباره استفاده از سرزمین افغانستان علیه پاکستان گفت و گو کند.

دولت پاکستان در واکنش نسبت به حمله مسیرهای تدارکاتی ناتو به افغانستان را مسدود کرد و به پرسنل امریکا دستور داد ظرف دو هفته یک پایگاه هوایی در استان بلوچستان را تخلیه کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن و اسلام اباد باید از این حادثه درس بگیرند، تا بتوانند به حنگ با تروریسم ادامه دهند.

خانم کلینتون وعده داد تحقیقات سریع و کامل درباره آنچه که وی یک «حادثه تراژیک» نامید، صورت گیرد.

خانم کلینتون همچنین گفت از خارج شدن پاکستان از کنفرانس بین المللی افغانستان متاسف است، اما نسبت به همکاری امنیتی اسلام آباد در آینده امیدوار است.

کلینتون دریک کنفرانس امنیتی در بوسان در کره جنوبی گفت پاکستان، مانند ایالات متحده، «علاقه عمیقی به یک افغانستان امن، با ثبات و دمکراتیک» دارد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز روز چهارشنبه با گیلانی، نخست وزیر پاکستان تماس گرفت و با وی ابراز همبستگی و او را ترغیب کرد در تصمیم خود در عدم حضور در کنفرانس بن بازنگری کند. گیلانی گفت متاسف است که قادر نخواهد بود این درخواست را عملی کند.

با این حال، گیلانی گفت دولت حضور سفیر پاکستان در آلمان را در کنفرانس بررسی خواهد کرد.
اشفق ندیم، ژنرال پاکستان روز سه شنبه گفت حمله ناتو «اقدامی آگاهانه» بود.

ارتش پاکستان روز چهارشنبه نوار ویدیوئی را منتشر کرد که ویرانه های دو پاسگاه کوهستانی نشان می دهد که هدف حمله هوایی ناتو قرار گرفتند.

ارتش امریکا تا ٢٣ دسامبر فرصت دارد نتایج تحقیقات خود را ارائه دهد. ناتو نیز تحقیقاتی را آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG