لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

برقراری امنیت در کراچی با توسل به اسلحه


برقراری امنیت در کراچی با توسل به اسلحه
برقراری امنیت در کراچی با توسل به اسلحه

نیروهای امنیتی پاکستان دستور دارند تا در صورت مواجه شدن با بی نظمی در کراچی از سلاح گرم استفاده کنند. خشونت های سیاسی و قومی روزهای اخیر در کراچی بالغ بر ۸۵ تن کشته بر جای گذاشته است.

حدود یک هزار پلیس و نیروی نظامی اضافی روز جمعه در کراچی مستقر شدند و دستور دارند تا به سوی افراد مسلح شلیک کنند. رحمان مالک وزیر کشور پاکستان رزو جمعه به خبرنگاران گفت از روز دوشنبه ده ها مظنون در ارتباط با قتل های سازمان یافته بازداشت شده اند. روز پنجشنبه در جریان گشودن آتش به سوی یک اتوبوس دست کم ۳۴ تن کشته شدند. پلیس می گوید قتل ها بخشی از زد و خورد بین گروه های سیاسی در استان سند، از جمله حرکت قومی متحده و رقیب آن، حزب ناسیونال عوامی است. حرکت قومی متحده نماینده جامعه اردو زبان است و تا ماه پیش بخشی از ائتلاف حاکم در سند بود. حزب ناسیونال عوامی پشتون ها را نمایندگی می کند. باور عمومی این است که هردو گروه و حزب مردم پاکستان با گروه های مسلح در کراچی ارتباط دارند. روز جمعه، پس از آن که حرکت قومی متحده خواستار برگزاری یک روز سوگواری و برپایی گردهمایی های اعتراضی شد، بسیاری از مغازه ها بسته شدند. رضا هارون رهبر حرکت قومی گفته است هواداران این حزب به دلیل خروج آن از ائتلاف حاکم هدف قرار می گیرند.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان روز جمعه خواستار آرامش و امنیت در کراچی شد و آن را برای توسعه اقتصادی کشور مهم دانست. کامرون مونتر سفیر آمریکا در پاکستان نیز از همه طرف ها خواست با پرهیز از خشونت ،راه حل مسالمت آمیز برای اختلافات خود بیابند.

در همین حال سازمان عفو بین الملل روز جمعه با انتقاد از دستور دولت به نیروهای امنیتی برای تیراندازی به سوی مردان مسلح در کراچی گفت دولت با اعطا چنین قدرتی به سربازان عملا کراچی را یک منطقه جنگی اعلام کرده و موجب بی قانونی و خشونت بیشتر می شود .عفو بین الملل در این زمینه به سابقه ارتش پاکستان در نقض حقوق بشر نیز استناد کرده است. از سوی دیگر مقام های نظامی می گویند سربازان با حمایت نیروی هوایی ۱۱ ستیزه جو را در منطقه عشایری کورام در امتداد مرز افغانستان در شمال غربی پاکستان به هلاکت رساندند.

XS
SM
MD
LG