لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

کلینتون: پاکستان باید علیه افراط گرایی قاطع عمل کند


کلینتون: پاکستان باید علیه افراط گرایی قاطع عمل کند
کلینتون: پاکستان باید علیه افراط گرایی قاطع عمل کند

هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه آمریکا مناسبات ایالات متحده و پاکستان را در یک نقطه عطف توصیف کرده و گفته است اسلام آباد باید در آینده گام های قاطعی در نبرد علیه تروریسم بردارد.

کلینتون روز جمعه در جریان دیداری کوتاه از اسلام آباد که با هدف ترمیم روابط دو کشور انجام گرفت، در مورد این اقدام توضیحی نداد. روابط واشنگتن و اسلام آباد در پی کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده در حمله نیروهای ویژه آمریکا مجتمع او در آبوت آباد دستخوش تشنج شد. خانم کلینتون بلند پایه ترین مقام آمریکایی است که پس از این حادثه از پاکستان دیدن می کند.

رهبران پاکستان از این اقدام خشمگین شدند، در حالی که برخی از مقام های آمریکایی پرسیدند رهبر القاعده چگونه موفق شد بدون اطلاع مقام های پاکستانی در آنجا مخفی شود.

هیلاری کلینتون روز جمعه گفت دلیلی ندارد آمریکا باور کند کسی در بالاترین سطح دولت پاکستان از حضور بن لادن آگاهی داشت. وی افزود رهبران پاکستان با صراحت گفته اند کسی، در جایی از بن لادن حمایت می کرد و دولت در این باره تحقیق می کند. وزیر خارجه آمریکا همچنین از آصف علی زرداری رییس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر خواست برای مبارزه با ستیزه جویان بیشتر تلاش کنند. خانم کلینتون یادآور شد که پاکستان مسئولیت دارد با پیشگیری از حمله شورشیان از خاک پاکستان صلح در افغانستان را تقویت کند. وی نقش پاکستان در کمک به پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان مهم خواند. پرزیدنت زرداری سپس در بیانیه ای اعلام کرد دو طرف موافقت کرده اند در راستای اهداف مشترک از جمله صلح در افغانستان همکاری کنند. دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا که خانم کلینتون را در سفر به پاکستان همراهی می کرد، خواستار افزایش همکاری نظامی بین دو کشور شد. کلینتون نظر خبرنگاران را که مذاکرات روز جمعه را پر از تنش خوانده بودند، نادرست دانست، و از پاکستانی ها به دلیل دامن زدن به تئوری های توطئه و احساسات ضد آمریکایی انتقاد کرد.

دیدار هیلاری کلینتون یک روز پس از آن انجام می شود که یک بمب انداز انتحاری ، در حمله دیگری که طالبان پاکستانی مدعی آن شد، ۳۲ تن را در شمال غربی پاکستان کشت. در همین حال نیروی هوایی پاکستان روز جمعه در حمله به مخفیگاه ستیزه جویان در شمال غربی کشور، دست کم ۲۳ تن را در مناطق قبیله ای اورکزی و کورام کشتند.

XS
SM
MD
LG