لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

دهها کشته در حمله انتحاری طالبان در پاکستان


A man who is injured in a twin suicide bomb in Charsadda, is carried out from a vehicle after being brought to Lady Reading hospital in Peshawar
A man who is injured in a twin suicide bomb in Charsadda, is carried out from a vehicle after being brought to Lady Reading hospital in Peshawar

دستکم ۸۰ تن در دو انفجار انتحاری در شمال غربی پاکستان کشته شده اند. منابع خبری می گویند طالبان پاکستانی مسئولیت این حمله ها به عهده گرفته و آنها را انتقام کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده خوانده اند.

این حادثه روز جمعه در حمله افراد انتحاری به یک مرکز آموش شبه نظامی در استان خیبر- پختونخوا رخ داد. شاهدان عینی گفته اند زمانی که ده ها دانشجوی افسری برای مرخصی در حال سوار شدن به خود روها بودند، هدف حمله های مرگبار قرار گرفتند. مقام های رسمی اکثر کشته شدگان دانشجویان افسری اعلام کرده اند. منابع بیمارستانی از ۱۲۰ خبر داده اند که در وضعیت وخیمی به سر می برند. یک سخنگوی طالبان پاکستانی گفته است به انتقام مرگ بن لادن حمله های بیشتری انجام خواهد شد. دولت پاکستان، سفارت آمریکا در اسلام آباد و وزارت امور خارجه بریتانیا حمله انتخاری روز جمعه را محکوم کرده اند.

این در حالی است که مقام های امنیتی پاکستان می گویند در حمله هواپیمای بی سرنشین در منطقه وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان سه تن کشته شده اند. این چهارمین حمله از زمان مرگ بن لادن محسوب می شود و و در حالی رخ می دهد روابط آمریکا و پاکستان در پی کشته شدن بن لادن متشنج است.

روز جمعه، مقام های نظامی در اسلام آباد لغو سفر رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان به آمریکا را تایید کردند. در همین حال مقام های نظامی و اطلاعاتی پاکستان روز جمعه با حضور در پارلمان در باره قصور در ردیابی بن لادن یا اطلاع از حمله آمریکا به پرسش های نمایندگان پاسخ دادند. ژنرال احمد شجاع پاشا رییس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان گفته است آمادگی پذیرش مسئولیت هرگونه سهل انگاری در این زمینه را دارد.

XS
SM
MD
LG