لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

ترور وزیر اموراقلیت های پاکستان


ترور وزیر اموراقلیت های پاکستان
ترور وزیر اموراقلیت های پاکستان

نیروهای طالبان روز چهارشنبه وزیر امور اقلیت ها در پاکستان را کشتند. در سال جاری این دومین بار است که چنین حمله ای علیه یک مقام بلند پایه که با قانون اهانت به مقدسات مخالف بوده است صورت می گیرد.

پلیس می گوید «شهباز بهاتی» در آتشباری مهاجمان به اتومبیل حامل او در اسلام آباد، کشته شد. آقای بهاتی مسیحی بود و هنگام وقوع حمله محافظی همراه نداشت.اعلامیه های طالبان در صحنه پیدا شد که علیه هر تغییری در قانون، هشدار می داد.

بهاتی قتل خود را در یک بیانیه ویدیوئی که پیشتر برای بی بی سی فرستاد پیش بینی کرد، و گفت طالبان و القاعده او را تهدید کرده اند. اما تاکید کرد اجازه نخواهد داد چنین تهدیدهایی او را از دفاع از حقوق مسیحیان و اقلیت های دیگر باز دارد.

درماه ژانویه، فرماندار ایالت پنجاب توسط محافظ خود ترور شد. بهاتی او را به دلیل سخن گفتن علیه استفاده نادرست از قانون اسلامی اهانت به مقدسات ستود و در گفت و گو با صدای آمریکا قتل فرماندار را عملی وحشیانه نامید.

رهبران پاکستان روز چهارشنبه قتل بهاتی را محکوم کردند و گفتند این اقدام، کشور را از نبرد با افراط گرایی مذهبی بازنخواهد داشت. جامعه بین المللی نیز این قتل را به شدت محکوم کرده است.

واتیکان حمله را «خشونتی بسیار وخیم» توصیف کرد که هشدارهای پاپ درباره خطراتی که مسیحیان منطقه را تهدید می کند نشان می دهد.

ناوی پیلای مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد دولت پاکستان را ترغیب کرد با حمایت از مواضع بهاتی و تاثیر در مورد قانون اهانت به مقدسات بر شجاعت آنها ارج بگذارد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه، ناراحتی خود را از قتل وزیر امور اقلیت ها در پاکستان ابراز داشت و آنرا حمله ای به «ارزش های شکیبایی و احترام» نامید. جان کری رئیس کمیته مناسبات خارجی سنای آمریکا، قتل را بویژه تکان دهنده توصیف کرد.

مسیحیان پاکستان کمتر از ۵ درصد جمعیت ۱۷۵ میلیون نفری کشور را تشکیل می دهند و از دیرباز از تبعیض شکایت داشته اند.

XS
SM
MD
LG