لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

انتقاد عفو بین الملل از «برهوت قانونی» در مرز افغانستان


یک گروه بین المللی حقوق بشر، نیروهای مسلح پاکستان وطالبان را به نقض حقوق بشر، ازجمله بازداشت های خود سرانه، شکنجه و قتل های غیر قانونی در منطقه عشیره ای شمال غربی کشور متهم کرده است.

عفو بین الملل در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد می گوید یک "برهوت قانونی" در منطقه ای در نزدیکی مرز افغانستان بر میلیون ها نفر اثر گذاشته است.

عفو بین الملل ارتش پاکستان را مسئول نقض حقوق بشر، از جمله ناپدید شدن افراد و بدرفتاری با بازداشت شدگان می داند ومی گوید مواردی را ثبت کرده است که در آنها اجساد کسانی که توسط نیروهای مسلح دستگیر شده بودند به خانواده هایشان بازگردانده شده است یا بنا به گزارش ها در مناطق قبیله ای رها شده اند.

در گزارش عفو بین الملل گفته می شود طالبان نیز مرتکب نقض حقوق بشر در شکل های گوناگون شده است، ازجمله دستگیری و کشتن سرباران و اجرای روّیه های های شبه قضایی که معیارهای بین المللی برای محاکمات عادلانه را رعایت نمی کند.

مقام عفوبین الملل می گوید نبودعدالت مشکل عمده ای در منطقه است. چرا که هم گروه های مسلح طالبان و هم نیروهای مسلح پاکستان قادر هستند با مصونیت کامل تخلفاتشان را انجام دهند .

ارتش پاکستان اتهامات را رد کرده است و آنها را "مشتی دروغ" می داند. همچنین می گوید یافته ها بخشی ازیک "کمپین تبلیغاتی بدخواهانه "علیه نیروهای مسلح است.

عفوبین الملل می گوید یافته هایش بر مصاحبه هایی با قربانیان، شاهدان، مقامات پاکستان و گروه های مسلح در منطقه شمال غربی کشور استواراست.

عفو بین الملل از مقامات پاکستان خواسته است گام هایی بردارد و از جمله درباره گزارش های نقض حقوق بشر تحقیق کند و همچنین به اصلاحات قانونی در مناطق عشیره ای بپردازد.
XS
SM
MD
LG