لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

پاکستان ممنوعیت دسترسی به یوتیوب را لغو کرد


دولت پاکستان می گوید ممنوعیت سه ساله دسترسی به شبکه یوتیوب را لغو کرده است. این اقدام پس از آن انجام می گیرد که وبسایت متعلق به شرکت کوگل، یک شکل محلی از یوتیوب را راه اندازی کرد که به دولت اجازه می دهد خواستار حذف مطالبی که موهن تلقی می کند، شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات پاکستان دسترسی یه یوتیوب را در سپتامبر ۲۰۱۲، پس از آپلود شدن فیلمی به نام "بی گناهی مسلمانان" ممنوع کرد. آن فیلم که از سوی پاکستان "ضد اسلامی" تلقی شد، منجر به برپایی اعتراضات خشونت باری در شهرهای عمده آن کشور شد.

وزارت فناوری اطلاعات و ارتباط پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس شکل جدید یوتیوب، مقام های پاکستان می توانند درخواست کنند که دسترسی به "مطالب موهن" ممنوع شود.

با این حال، شرکت گوگل با تاکید بر این که موارد درخواستی را بدون بازنگری حذف نخواهد کرد، یادآور شد روند بررسی همان است که در دیگر نواحی دارای شکل های محلی یوتیوب صورت می گیرد، و درخواست های دولت برای آگاهی عموم منتشر خواهد شد.

در پاکستان، آنچه "توهین به مقدسات" توصیف می شود، موضوعی بسیار حساس است، و گروه های افراطی خشمگین به بسیاری از کسانی که به "اهانت به اسلام" متهم می شوند حمله و در مواردی حتی کشته اند.

به نوشته رویترز، در حالی که در چند سال گذشته دسترسی به اینترنت در پاکستان گسترش یافته است، دولت هزاران صفحه وب را که "نامطلوب" تشخیص داده مسدود کرده است. با این حال فعالان دولت را متهم می کنند که گاهی سایت ها را برای خاموش کردن صدای افراد و گروه های لیبرال یا منتقد می بندد.

XS
SM
MD
LG