لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

ادامه خشونتهای مرگبار طالبان در پاکستان


طالبان می گويد حملات علیه پایگاههای ارتش و ساختمانهای دولت پاکستان ادامه خواهد یافت. به گفته آنان، سیاستمداران پاکستانی به وعده خود مبنی بر پیمان آشتی داخلی وفادار نبوده اند

لیاقت علی خان، فرمانده پلیس پاکستان در پیشاور اعلام کرد یک خودروی حامل بمب در کنار یک دبستان در مجموعه خانه های سازمانی کارمندان دولت منفجر شد.

لیاقت علی خان افزود: «بمبگذاران پس از پارک کردن خودرو، از راه دور بمب کارگذاری شده را منفجر کردند. این اقدامی انتحاری نبود زیرا بمبگذاران از صحنه دور شدند.»

سالم جان، ساکن این شهرک گفت: من و خانواده ام خوابیده بودیم که این حمله اتفاق افتاد.»

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد مردان مسلح طالبان به یک مرکز قضایی در لاهور حمله کردند. در جریان این حمله ٢٧ شهروند از جمله چندین نظامی پاکستانی کشته شدند. در شمال پاکستان نیز اوضاع وخیم و آشوب زده گزارش شده است؛ در شهر خوست انفجار یک خودرو بمبگذاری شده به مرگ ١١ شهروند و سه پلیس پاکستان منجر شد.

طالبان مسئولیت همه این حملات را برعهده گرفته و افزوده: حملات علیه پایگاههای ارتش و ساختمانهای دولت پاکستان ادامه خواهد یافت. به گفته آنان، سیاستمداران پاکستانی به وعده خود مبنی بر پیمان آشتی داخلی وفادار نبوده اند. روز چهارشنبه نیز مراسم خاکسپاری ١١ تن از کشته شدگان حمله طالبان به مقر فرماندهی ارتش پاکستان برگزار شد.

دولت آمریکا در تلاش برای پاکسازی منطقه از این آشوبها کمک ٧ میلیارد و ۵۰۰ ميليون دلاری در یک دوره ۵ ساله به ارتش پاکستان را اعلام کرده است. پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه پیمان نامه این کمک را امضا کرد. قرار است وزیرامورخارجه ایالات متحده هر ۶ ماه یکبار گزارشی از پیشرفت امور را به کنگره ارائه کند. هرچند کارشناسان منطقه می گویند برای پایان دادن به این خشونتها باید راههایی غیرنظامی، درازمدت و زیربنایی را در پیش گرفت.

XS
SM
MD
LG