لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

۲۶ تن در بمب گذاری انتحاری پاکستان کشته شدند


مقامات در منطقه عشایری کورام در شمال غربی پاکستان می گویند یک بمب انداز انتحاری موتور سوار خود را در یک بازار شلوغ منفجر کرد، و دست کم ۲۵ تن را کشت.

بگفته مقامات، انفجار در شهر پاراچنار، در نزدیکی مرز افغانستان حدود وقت نماز جمعه در یک بازار شلوغ در نزدیکی مسجدی روی داد. بیش از ۵۰ نفر را نیز مجروح کرد، و چند مغازه ویران شدند.

گزارشهای محلی حاکی است که شیعیان هدف انفجار بودند.

مقامات گفتند پلیس بعدا ۳ نفر دیگر را که به حمله اعتراض می کردند کشت. برای جلوگیری از اعتراضهای بیشتر آمد و شد در شهر ممنوع شده است.

یک گروه انشعابی محلی طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است. مردی که خود را فاضل سعید رهبر گروه معرفی کرد، تلفنی به خبرنگاران گفت حمله تلافی حملات شیعیان به مسلمانان سنی در منطقه بود.

در ناحیه عشایری کورام جمعیت قابل ملاحظه ای از شیعیان بسر می برند، و صحنه حملات انتحاری و خشونتهای دیگر، اکثراً توسط ستیزه گران سنی، از جمله طالبان و القاعده، بوده است.

در خشونتی دیگر، در ناحیه عشایری خیبر، مقامات امنیتی پاکستان می گویند سربازان روز جمعه درعملیاتی مشترک با یک گروه میلیشای محلی، که دولت از آن حمایت می کند، ۱۷ شبه نظامی طرفدار طالبان را کشتند. در عملیات، که هدف آن یک گروه طالبان محلی به نام لشکر اسلام بود، ۱ سرباز و ۳ میلیشا نیز کشته شدند.

XS
SM
MD
LG