لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

کشته شدن ۱۱ تن در اعتراض به عملیات شبانه ناتو در افغانستان


کشته شدن ۱۱ تن در اعتراض به عملیات شبانه ناتو در افغانستان
کشته شدن ۱۱ تن در اعتراض به عملیات شبانه ناتو در افغانستان

مقام های افغان می گویند در اعتراضات خشونت آمیز علیه عملیات ناتو در شمال کشور که چهار کشته برجا گذاشت، دست کم ۱۱ تن کشته شدند.

روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ نفر در حالی که علیه آمریکا و دولت افغانستان شعار می دادند و جسد یکی از کشته شدگان را در خیابان های شهر «طالوغان» در ایالت «تاشکر» حمل می کردند، با پلیس درگیر شدند. مقام ها می گویند دستکم در این حادثه ۸۰ نفر نیز زخمی شدند.

مقام های محلی می گویند در عملیات شبانه ناتو چهار غیر نظامی کشته شدند، اما اتحادیه تاکید دارد کشته شدگان، از جمله دو زن مسلح، از شورشیان بودند.

به گفته ناتو نیروی مشترک افغان و ناتو چهار ستیزه گر را که به سوی سربازان در ناحیه «طالوغان» تیراندازی می کردند، کشتند.

ائتلاف گفت هدف عملیات یکی از اعضای «حرکت اسلامی ازبکستان» بود که اسلحه و مواد منفجره در ایالت توزیع می کرد.

در جریان اعتراضات روز چهارشنبه، پلیس و نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن جمعیت، که به یک پایگاه نظامی آلمان سنگ پرتاب می کردند، تیراندازی کردند. مقام های آلمانی می گویند دست کم دو سرباز آلمانی زخمی شدند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، حمله شبانه ائتلاف را محکوم کرد. وی گفت عملیاتی که در آن چهار عضو یک خانواده کشته شدند، با نیروهای افغان هماهنگ نشده بود، هرچند ناتو گفت عملیات توسط یک نیروی مشترک انجام گرفت. کرزی از ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو خواست درباره این حادثه توضیح دهد.

در ایالت ننگرهار در شرق افغانستان، به گفته مقام های محلی یک بمب گذار انتحاری روز چهارشنبه در حمله به به یک اتوبوس پلیس دست کم ۱۳ تن را کشت و ۲۰ نفر را مجروح کرد.

مقام های ایالتی می گویند در میان کشته شدگان، افسران پلیس و غیر نظامیان نیز مشاهده شده است.

همچنین در روز چهارشنبه، ناتو می گوید در حمله شورشیان یکی از سربازان آن در جنوب افغانستان کشته شد. ائتلاف جزییات بیشتری ارائه نداده است.

XS
SM
MD
LG