لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

برگزاری دادگاه متهم حملات تروریستی در بمبئی


یک آمریکائی پاکستانی تبار که به نقش خود در حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ در بمبئی هند اعتراف کرده است امروز، پنجشنبه، از حکم مجازاتش در دادگاهی در شیکاگو با خبر خواهد شد.

دادگاه می تواند برای دیوید کولمن هدلی مجازات حبس ابد وضع کند، اما دادستان های فدرال برای او مجازاتی سبک تر، بین ۳۰ تا ۳۵ سال حبس، درخواست کرده اند زیرا وی اطلاعاتی را ارائه داده است که به طرح اتهام علیه دیگر افراد درگیر در گروه ترور پاکستانی موسوم به لشکر طیبه منجر شده است.

تروریست های لشکر طیبه در نوامبر ۲۰۰۸ در بمبئی به یک هتل، یک مرکز یهودیان و بناهای دیگر حمله کردند و این اماکن را برای سه روز در تصرف و کنترل خود نگاه داشتند. حمله تروریست ها به کشته شدن ۱۶۶ نفر از جمله شش آمریکائی منجر شد.

هدلی گفته است وی این ساختمان ها را برای حملات احتمالی دیگر نیز شناسائی کرده بود، و در اقدامات خود از تعلیمات تشکیلات اطلاعاتی پاکستان برخوردار بوده است.
وی همچنین گفته است تجسس های ویدیوئی برای حمله ای نافرجام به دفتر روزنامه ای در کپنهاک دانمارک را برعهده داشت که کارتون های پیامبر اسلام را چاپ کرده بود.

هدلی در عین حال گفته است از لشکر طیبه، تسلیحات و آموزش می گرفت و این کار با هماهنگی تشکیلات اطلاعاتی پاکستان انجام می شد.

آژانس قدرتمند اطلاعات داخلی پاکستان از مدت ها پیش برای درگیری در حملات مومبای مورد ظن بوده است، و دادستان های فدرال در آمریکا از سه مامور آن به عنوان همدستان در حملات نام برده اند.

بنا به شهادت هدلی ، درگیری این تشکیلات در حملات بمبئی به چند مامور متمرد محدود بوده است.

هدلی در چارچوب توافق حاصل از یک چانه زنی قضائی برای اجتناب از مواجه شدن با مجازات مرگ، در محاکمه طهاوور رانا، پبازرگان پاکستانی مستقر در شیکاگو شهادت داد، که هفته گذشته به مجازات ۱۴ سال حبس او محکوم شد.
XS
SM
MD
LG