لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

اعتراض به حمله پهپادها شش کشته برجا گذاشت


.
.

عمران خان – قهرمان کریکت پاکستان که به فعالیت سیاسی روی آورده – رهبری تظاهرات روز شنبه را برعهده داشت. وی تهدید کرده است در صورتی که حمله هواپیماهای بدون سرنشین در خاک پاکستان متوقف نشود، گذرگاه آذوقه و مهمات ناتو به افغانستان را به طور نامحدود بسته نگه خواهد داشت.

عمران خان متعلق به حزب تحریکِ انصاف است که اداره ایالت خیبر پختونخوا در شمال پاکستان را ادر دست دارد. این ایالت که پیشتر «ایالت سرحدی شمال غربی» نام داشت، با افغانستان هم مرز است.

تظاهرات روز شنبه دو روز پس از حمله یک پهپاد آمریکایی به مدرسه علمیه اسلامی در ایالت خیبرپختونخوا برگزار شد. دستکم شش نفر در آن حمله کشته شدند.

اعضای شبکه حقانی افغانستان – که در کنار طالبان از عمده ترین گروه های دشمن نیروهای خارجی در آن کشورند – در این مدرسه اسلامی رفت و آمد دارند.

حمله روز پنجشنبه پهپاد آمریکا نخستین حمله از این دست پس از حمله اول نوامبر بود که در جریان آن حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان، در منطقه عشیره نشین وزیرستان در شمال پاکستان کشته شد.

اما عمران خان می گوید حمله اخیر منطقه ای مسکونی – و نه عشیره نشین – را هدف گرفته است. دولت پاکستان طبق معمول حمله پهپاد آمریکایی را محکوم کرده، و آن را تجاوز به حق حاکمیت آن کشور خوانده است. پیشتر، اسلام آباد از این نوع حمله ها پشتیبانی می کرد. دولت آمریکا این گونه حملات را ابزار مهمی در مبارزه با تروریست ها می داند.

حمله هواپیماهای بدون سرنشین به مسئله ای تنش زا میان دولت های آمریکا و پاکستان تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG