لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

کلينتون می گويد مناسبات با پاکستان وارد مرحله ای سرنوشت ساز شده است


کلينتون می گويد مناسبات با پاکستان وارد مرحله ای سرنوشت ساز شده است
کلينتون می گويد مناسبات با پاکستان وارد مرحله ای سرنوشت ساز شده است

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا می گويد مناسبات ميان آمريکا و پاکستان وارد مرحله ای سرنوشت ساز شده است و پاکستان بايد برای مبارزه با تروريسم اقداماتی قاطع انجام دهد.

خانم کلينتون اين نظرات را امروز، جمعه، در جريان سفری کوتاه به پاکستان مطرح ساخت که با هدف بهبود در مناسبات تيره شده دو کشور پس از کشته شدن اوسامه بن لادن رهبر القاعده در حمله نيروهای ويژه آمريکائی در پاکستان انجام گرفت. خانم کلينتون عالی ترين مقام آمريکائی است که پس از حمله دوم ماه مه کماندوهای امريکائی به مخفی گاه بن لادن در ابت آباد به پاکستان سفر کرده است. رهبران پاکستان با ابراز خشم به اين حمله واکنش نشان دادند، و اين درحالی بود که بعضی از مقامات آمريکائی نيز در اين باره که بن لادن چگونه می توانسته است دور از چشم مقامات پاکستانی در آن کشور مخفی شود ابراز شک و ترديد می کردند.

خانم کلينتون امروز گفت دليلی قطعی وجود ندارد که باور کنيم در بالاترين سطح دولت پاکستان کسی می دانسته است بن لادن کجاست.

وزير امورخارجه آمريکا در عين حال ازآصف علی زرداری دئيس جمهوری و يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان خواستار شدت عمل عليه ستيزه گران شد. خانم کلينتون گفت پاکستان مسئوليت دارد از طريق کمک به جلوگيری از حمله ستيزه گران به افغانستان از قلمرو خود، به استقرار صلح در افغانستان کمک کند.

خانم کلينتون در اين سفر توسط ادميرال مايک مولن رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا همراهی می شد که همکاری نظامی گسترده تری را بين دو کشور توصيه کرده است.

ديدار اين دو مقام ارشد آمريکائی از پاکستان به فاصله يک روز پس از آن انجام گرفت که در يک انفجار انتحاری در شمال غربی پاکستان ۳۲ نفر کشته شدند - حمله ديگری که طالبان پاکستان مدعی انجام آن شده است.

XS
SM
MD
LG