لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

موافقت پاکستان با بازرسی آمريکا از مخفيگاه بن لادن


موافقت پاکستان با بازرسی آمريکا از مخفيگاه بن لادن
موافقت پاکستان با بازرسی آمريکا از مخفيگاه بن لادن

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا برای مذاکره با مقامات ارشد پاکستان در مورد ترميم مناسبات دو کشور، که پس از حمله منجر به کشته شدن اوسامه بن لادن رهبر القاعده توسط کماندوهای آمريکائی در پاکستان تيره شده است، در پايتخت آن کشور است.
خانم کلينتون امروز، جمعه، در جريان سفر از پيش اعلام نشده خود به اسلام آباد، با آصف علی زرداری رئيس جمهوری و ديگر مقامات پاکستان، از جمله مسئولان ارتش و تشکيلات اطلاعاتی آن کشور ملاقات می کند. ادميرال مايک مولن رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا در اين مذاکرات همراه خانم کلينتون است.
مقامات آمريکائی در آستانه ورود خانم کلينتون اعلام کرده بودند پاکستان با بازرسی های سی آی ای از محلی که بن لادن پيش از مرگش در آنجا زندگی می کرد موافقت کرده است.
کماندوهای آمريکائی از اين محل در روز دوم ماه مه پس از حمله به آنجا و کشتن بن لادن بازرسی فوری و سريعی انجام دادند اما سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا خواستار بازرسی هائی جامع تر است.
خانم کلينتون در پاريس به خبرنگاران گفته بود پاکستان در تمامی موارد به گونه ای قاطع در جنگ با تروريسم عمل نکرده است و اکنون زمان آن فرا رسيده است که "انتظارات" واشنگتن را برآورده سازد. خانم کلينتون نگفت انتظارات واشنگتن چيست.
به رغم تشنج جاری در مناسبات دوکشور خانم کلينتون گفت آمريکا لازم است مناسبات استراتژيک و ديرين خود را با پاکستان حفظ کند. خانم کلينتون همچنين از پاکستان برای اقداماتی که بنوبه خود در مبارزه عليه تروريسم انجام می دهد قدردانی کرد.
يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان روز چهارشنبه گفته بود کشورش در نبرد عليه تروريسم وارد مرحله ای حياتی شده است.
پاکستان در سال مالی منتهی به سپتامبر گذشته ۲ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار کمک های امنيتی از آمريکا دريافت کرده است. پاکستان در ميان کشورهای دريافت کننده کمک های امنيتی از آمريکا، پس از افغانستان و اسرائيل در رديف سوم قرار دارد. بعضی از قانون گذاران آمريکائی در واکنش به تشنج جاری در مناسبات دو کشور تهديد به قطع اين کمک ها کرده اند.

XS
SM
MD
LG