لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

پاکستان از مسدود شدن کمک های آمریکا انتقاد می کند


پاکستان از مسدود شدن کمک های آمریکا انتقاد می کند
پاکستان از مسدود شدن کمک های آمریکا انتقاد می کند

دولت پاکستان از یک قانون پیشنهادی در آمریکا که ۷۰۰ میلیون دلار کمک به آن کشور را مسدود می کند انتقاد کرده است؛ هدف از این اقدام این است که اسلام آباد برای متوقف ساختن رسیدن مواد ساختن بمب به افغانستان که علیه سربازان آمریکایی بکار می رود، زیر فشار قرار گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه گفت لایحه ای که مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه تصویب کرد «اشتباه» است زیرا بر «حقایق استوار نیست و تمامی وضعیت را در نظر نمی گیرد.»
لایحه، که انتظار می رود سنا بعد از ظهر پنجشنبه آنرا تصویب کند، کمک آمریکا را مسدود می کند تا آن که دولت اوباما تایید کند پاکستان در متوقف ساختن رسیدن کود شیمیایی و مواد دیگری که در ساختن بمب های کنار جاده ای بکار می رود به شورشیان طالبان در افغانستان پیشرفت کرده است.
سخنگو گفت پاکستان نمی تواند مسئول «ضعف ها و راه های گریز» در افغانستان باشد و افزود «پرسش واقعی» این است که چه اقداماتی در جناح افغان مرز صورت می گیرد.
بحران چند ماهه در مناسبات آمریکا و پاکستان پس از حمله هوایی ناتو در ۵ آذرماه که به مرگ ۲۴ سرباز پاکستانی منجر شد شدت گرفت. نیروهای ناتو گفتند هدف حمله ستیزه گران بودند و اتهامات پاکستان را که حمله به سربازان آگاهان بود تکذیب کردند.
پاکستان می گوید در پاسخ به حمله در مقررات تعامل با ناتو بازنگری می کند. همچنین یک کمیته دولت پاکستان به تدوین پیشنهاد هایی پرداخته است که بر تمام کالاها و محموله های ناتو که از طریق آن کشور به افغانستان حمل می شود، عوارض وضع خواهد شد. پاکستان از زمان حمله هوایی ناتو، از حمل محموله ها جلوگیری کرده است.
پیشتر، کامیون های تدارکاتی ناتو از پرداخت عوارض ترانزیت معاف بودند.

XS
SM
MD
LG