لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

پاکستان فشار خارجی برای حمله به شبکه حقانی را رد می کند


پاکستان فشار خارجی برای حمله به شبکه حقانی را رد می کند
پاکستان فشار خارجی برای حمله به شبکه حقانی را رد می کند

مقام های ارشد پاکستان اتهام های آمریکا را که بین سرویس اطلاعاتی پاکستان و یک گروه ستیزه جو افغان مرتبط با القاعده ارتباط وجود دارد تکذیب کرده اند و فشار خارجی برای شدت عمل در جنگ با تروریسم را رد می کنند.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر، که نشستی را برای بحث درباره اتهام ها از سوی آمریکا سازمان داده بود، روز پنجشنبه در نشست سیاستمداران و فرماندهان نظامی ارشد در اسلام آباد گفت پاکستان نمی تواند برای این که کار بیشتری انجام دهد زیر فشار قرار گیرد. او گفت اتهام های آمریکا با توجه به فداکاری ها و موفقیت های پاکستان در جنگ با تروریسم شگفت آور است.

گیلانی همچنین گفت آمریکا باید به مسئول دانستن کشور او در ناثباتی در منطقه پایان دهد و باید به منافع ملی پاکستان احترام گذاشته شود. اما افزود که درهای پاکستان بروی جامعه بین المللی برای " بحث و گفت و گو باز است.

جلسه پنجشنبه در اسلام آباد یک روز پس از آن تشکیل می شود که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن بررسی نهایی این موضوع را که آیا شبکه حقانی باید یک سازمان تروریستی تعیین شود یانه، انجام می دهد.

هفته پیش، دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا شبکه حقانی را مسئول حمله به هدف های آمریکا در افغانستان دانست و موجب این هراس شد که آمریکا سربازانی را به منطقه مرزی که ستیزه جویان در آنجا مستقر هستند، اعزام کند.

سخنگوی کاخ سفید حاضر نشد اظهارات مولن را تایید کند، در عوض بر اهمیت کمک آمریکا در نبرد با تروریسم تاکید گذاشت.

جی کارنی گفت گرچه گفته های مولن با موضع دولت اوباما تطبیق می کند، اما او آن را بگونه ای متفاوت بیان خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG