لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

پاکستان خواستار توقف حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکا شد


مقام های پاکستانی می خواهند شمار ماموران سیا (سی آی ای) در داخل کشور کاهش یابد و حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در امتداد مرز افغانستان متوقف شود.

رسانه های آمریکا به نقل از مقام های پاکستانی می گویند آنها می خواهند آمریکا پرسنل سیا را ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

این درخواست ها در حالی عنوان می شود که رهبران دو کشور سعی دارند مناسبات را در میان تنش های اخیر ترمیم کنند.

یک سخنگوی سیا گفت لئون پانتا، رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، روز دوشنبه گفت و گوهای « صریح» و «سازنده ای» با همتای پاکستانی خود، ژنرال احمد شجاع پاشا، انجام داد. سخنگو گفت رابطه دو سازمان اطلاعاتی همچنان «استوار است.»

مناسبات بین آمریکا و پاکستان در اوائل سال جاری، زمانی که پاکستان یک پیمانکار سیا را به اتهام کشتن دو پاکستانی در شهر لاهور بازداشت کرد متشنج شد. آمریکا گفت ریموند دیویس مصنونیت دیپلماتیک داشته و از خود دفاع کرده است. وی پس از آن که خانواده های قربانیان غرامت قبول کردند آزاد شد.

این ماجرا بر احساسات ضد آمریکایی در پاکستان دامن زد. در آنجا مردم هم اینک با حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکا علیه ستیزه گران در منطقه قبیله ای پاکستان مخالف هستند.

فرمانده ارتش پاکستان حمله ۱۴ مارس در وزیرستان شمالی را که نزدیک به ۴۰ کشته برجا گذاشت محکوم کرد. مقام های دولت پاکستان علنا حملات هواپیماهای بی سرنشین را به عنوان نقض حاکمیت کشور محکوم کرده اند، در حالی که بی سروصدا اطلاعاتی برای حملات ارائه می دهند.

اما رسانه های آمریکا به نقل از مقام های پاکستانی می گویند چنین حملاتی از کنترل خارج شده است.

هفته پیش، یک گزارش کاخ سفید از تلاش های ضد تروریستی پاکستان انتقاد کرد و گفت کشور استراتژی روشنی برای شکست دادن طالبان و ستیزه گران مرتبط با القاعده در امتداد مرز افغانستان ندارد.

پاکستان این گزارش را رد کرده است و می گوید در نبرد با ستیزه گران قربانی های زیادی داده است و نمی تواند مسئول شکست های ائتلاف در افغانستان شناخته شود.

سفیر آمریکا در اسلام آباد روز دوشنبه گفت نیاز است که مناسبات بهتر شود و آمریکا خواهان یک پاکستان با ثبات و کامیاب است.

XS
SM
MD
LG