لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

رئیس جمهوری پاکستان: روابط آمریکا و پاکستان نباید مخدوش شود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در ماه ژانویه در کاخ سفید ملاقات کردند
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در ماه ژانویه در کاخ سفید ملاقات کردند

آصف علی زرداری در دیدار با مارک گراسمن، نماینده ویژه جدید آمریکا در پاکستان و افغانستان، گفت نه آمریکا و نه پاکستان نباید تحت تأثیر «سوء تعبیرها و رویداد های استثنایی» قرار گیرند که عده ای از آنها برای افزودن بر بی اعتمادی و تنش بین دو کشور استفاده می کنند.

در بیانیه ای که آقای زرداری روز دوشنبه پس از دیدار با مارک گراسمن در اسلام آباد منتشر کرد، بر لزوم تمرکز آمریکا و پاکستان بر روابط استراتژیک دراز مدت تأکید شده است.

این مذاکرات در حالی انجام گرفت که روابط دو کشور در پی بازداشت پیمان کار آمریکایی سازمان سیا که متهم به قتل دو پاکستانی است، با تنش روبرو شده است. به گفته مقام های آمریکایی ریموند الن دیویس از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است و در جریان سرقتی که در ماه ژانویه در لاهور روی داد، به دفاع از خود دست زده است. پاکستان از آزاد کردن او خودداری می کند و می گوید تصمیمی گیری درباره سرنوشت او به دست دادگاه است.

این اولین دیدار مارک گراسمن از پاکستان است. او جانشین ریچارد هالبروک است که اواخر سال گذشته بناگهان درگذشت.

همچنین روز دوشنبه دادگاهی در پاکستان یک کارگر آمریکایی را به خاطر ادامه اقامت در پاکستان پس از انقضای اعتبار گذرنامه به قید وثیقه آزاد کرد.

آرون مارک ده هیون ماه گذشته در پیشاور دستگیر شد. او پس از پرداخت ۲۳ هزار و پانصد دلار وثیقه آزاد شد اما حق خروج از محدوده معینی را ندارد و باید تا زمان برگزاری دادگاهش در آنجا بماند.

مقام های پاکستانی می گویند ده هیون برای شرکت امنیتی و تدارکاتی به نام کاتالیست کار می کند که کارمندانش را نظامیان پیشین ارتش آمریکا تشکیل می دهند و با دولت آمریکا قرارداد دارد.

XS
SM
MD
LG