لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۹

مقامات آمریکا و پاکستان برای دومین روز به گفت و گو می نشینند


مقامات آمریکایی و پاکستانی امروز برای دومین روز در جلسه «گفت و شنود استراتژیک آمریکا و پاکستان» در واشنگتن شرکت می کنند. آنها در پی مذاکرات روز چهارشنبه گزارش دادند در زمینه بوجود آوردن مشارکتی بادوام تر پیشرفت کرده اند.

قرار است مقامات در جریان دیدارهای محرمانه روز پنجشنبه درباره مسائل انرژی و آب، و نیز کمک عمرانی آمریکا بحث کنند.

روز چهارشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان درباره فهرستی از پیشنهاد های پاکستان بحث کردند - درخواست تجهیزات نظامی بیشتر مانند هواپیماهای بی سرنشین، و بهبود صنعت انرژی و کوشش برای احیای اقتصاد از آن جمله است.

قریشی به خبرنگاران گفت در نخستین روز مذاکرات آمریکا موافقت کرد به تحویل تجهیزات نظامی مهم به پاکستان شتاب بخشد. او گفت امیدوار است مناسبات دو کشور از یک رابطه به یک مشارکت تبدیل شود.

کلینتون گفت ایالات متحده از پاکستانی ها در کوشش برای رها ساختن کشور خود از شر کسانی که می خواهند آنرا نابود کنند، پشتیبانی می کند.

او همچنین گفت پیشرفت امنیت پاکستانی ها به معنای کمک های نظامی بیشتر است، و افزود لازم است به مشکلات مزمن کشور، مانند بیکاری و کمبود انرژی توجه شود. کلینتون به کمک غیر نظامی ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا بعنوان شاهدی بر این تعهد اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG