لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

صلح با طالبان یا انتقام


مذاکرات صلح دولت پاکستان با طالبان این کشور در ایالت وزیرستان شمالی با مخالفت شماری از آسیب دیدگان اقدامات تروریستی طالبان روبرو شده است.

دولت پاکستان پیشنهاد آشتی با طالبان را داده است و آنان نیز پذیرفته اند به گفتگوهای آشتی بپیوندند، اما شماری از آسیب دیدگان وقایع خونین ناشی از اقدامات طالبان مخالف چنین مذاکراتی هستند.

بعضی از نوجوانان پاکستانی در ایالت وزیرستان که در جریان اقدامات طالبان دچار نقص عضو شده اند، خواستار مجازات عوامل منجر جنایات شده اند.
حضرت الله خان نوجوان ۱۴ ساله منطقه ای قبیله نشین در تنگه خیبر واقع در ایالت وزیرستان شمالی از جمله آنان است.

او در جریان یک بمبگذاری طالبان به سبب از دست دادن یکی از پاهایش معلول شده است. او اکنون همچون شمار دیگری از نوجوانان قربانی حملات خونین طالبان به مرکز توانبخشی محل می رود.

حضرت الله خان می گوید "کسانی که مرا ناتوان کردند، باید مجازات شوند. باید گوشت بدنشان را تکه تکه کرد؛ زیرا من بیگناهم و هیچ گناهی نکرده بودم. گناه من چه بود که آنها مرا برای همه عمر زمینگیر کردند".

این نوجوان در مخالفت با مذاکرات صلح دولت با طالبان تنها نیست.

فتمید آفریدی همکلاس او یکی دیگر از آسیب دیدگانی است که از رویاهایش سخن می گوید، واین که می خواسته است آینده ای مثل شعیب اختر کریکت باز معروف پاکستانی داشته باشد.
او می گوید "برای همین اگر طالبان را بیابم او را در تنور می سوزانم".

احسان الله احسان سخنگوی طالبان می گوید "دولت پاکستان پیشنهاد گفتگو با ما را مطرح کرده وما با نظر مثبت با آن برخورد کردیم اما رفتار دولت تاکنون چندان جدی نبوده است".

حضرت الله خان درباره شرط گفتگوی دولت با طالبان پاکستان می افزاید: "نخست دولت باید آنان را مجازات کندبعد وارد مذاکره شود".

دکتر محبوب رحمان فیزیوتراپیست که بهبودبخشی به حضرت الله خان را برعهده دارد می گوید "آسیب دیدگانی مثل او دیگر نمی توانند از زندگی عادی برخوردار شوند، و حتا اگر پای مصنوعی استفاده کنند، باز هم باید کسی باشد به آنها کمک کند".

در فضای مخالفت مردم منطقه بویژه بازماندگان اقدامات خونین طالبان، چشم انداز مذاکرات آشتی دولت با طالبان تیره بنظر می رسد.
XS
SM
MD
LG