لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

پاکستان مذاکرات صلح با طالبان را تکذیب کرد


پاکستان مذاکرات صلح با طالبان را تکذیب کرد
پاکستان مذاکرات صلح با طالبان را تکذیب کرد

مقام های بلندپایه پاکستان گزارش ها دایر بر انجام مذاکرات صلح با طالبان پاکستان را تکذیب کردند. در همین حال حضور آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان در دبی برای معالجه به خبرهای مربوط به شکاف میان دولت و مقام های نظامی پاکستان، دامن می زند.

نخست وزیر و وزیر کشور پاکستان هر دو انجام مذاکرات دولت پاکستان را با طالبان تکذیب کرده و گفتند برای این منظور طالبان باید نخست خلع سلاح و تسلیم شوند.

وزیر کشور پاکستان خطاب به معاون رهبر طالبان گفت: «من به مولوی فقیر محمد می گویم باید واقع بین باشد و اگر احساسی نسبت به پاکستان دارد و واقعا در مورد صلح جدی است باید سلاح را زمین گذاشته و با ماموران دولتی و ریش سفیدان محلی گفتگو کند.» او افزود من قاطعانه از جانب دولت می گویم هیچ مذاکره ای در میان نیست.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان یکشنبه در مصاحبه با بی بی سی گفت هرکس خشونت را محکوم کرده و سلاح را زمین بگذارد برای ما قابل قبول است. او همچنین گفت پاکستان احتمالا به ممانعت از عبور کامیون های تدارکات ناتو از مرز پاکستان به داخل افغانستان ادامه خواهد داد.

«مولوی فقیر محمد» معاون فرمانده طالبان پاکستان شنبه اعلام کرد طالبان برای پایان شورش در حال گفتگو با دولت است. تحولی که می تواند به فشار و اختلاف بیشتر در روابط ایالات متحده و پاکستان منجر شود. ولی یک روز بعد ستیزه جویان طالبان مذاکرات با دولت را تکذیب کردند، که این نمودار شکاف میان طالبان است.

در این میان نخست وزیر پاکستان گفت آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان که برای معالجه در دبی به سر می برد، نیاز به چند هفته استراحت در دبی دارد که می تواند به این گمان که او در حال ازدست دادن قدرت است دامن بزند.

زرداری از زمان استعفای سفیر پاکستان بر سر جنجال یادداشت به آمریکا به طور جدی تحت فشار بوده و از وی خواسته شده که یک هفته دیگر برای ادای توضیحات در این زمینه در دادگاه عالی پاکستان ظاهر شود.

پاکستان نمایندگان خود را برای شرکت در یک نشست دو روزه برای بررسی روابط کشور با غرب فراخواند. در پی تنش میان آمریکا و پاکستان بر سر حمله هوایی ناتو در مرز پاکستان، آمریکا پایگاه هوایی شمسی در استان بلوچستان پاکستان را تخلیه کرد و یکشنبه نیروهای نظامی پاکستان این پایگاه را تحویل گرفتند.

XS
SM
MD
LG