لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

ديوان عالی پاکستان تقاضای تجديد نظر يک قربانی تجاوز به عنف را رد کرد


مختار مای
مختار مای

ديوان عالی پاکستان تقاضای يک قربانی که مورد تجاوز به عنف قرار گرفته بود را رد کرد. اين شخص تقاضا کرده بود که نسبت به بی گناه شناخته شدن پنج مرد متهم به حمله به او، در ده سال پيش تجديد نظر بعمل آيد.

روز پنجشنبه به حکم اين دادگاه پنج تن از ۱۴ متهم بايد آزاد شوند. در همين حال حکم حبس ابد برای متهم ديگر مورد تاييد قرار گرفت.

اين قربانی به نام مختار مای می گويد مورد تجاوز گروهی در ماه ژوئن ۲۰۰۲ قرار گرفته است. او آنها را به اجرای دستور شورای يک روستا در ايالت پنجاب متهم کرد. اين دستور مجازاتی برای اتهام روابط نامشروع برادرش با يک زن از قبيله ديگر بوده است.

دادگاه هشت نفر از متهمين را در سال ۲۰۰۲ تبرئه کرد.

پس از حکم روز پنجشنبه، خانم مای گفت که وی از بازگشت ۱۳ مرد تبرئه شده به روستای خود و آزار او و خانواده اش می ترسد. با اين حال وی افزود که قصد ندارد حکم دادگاه را مورد چالش قرار دهد.

گروه دیده بان حقوق بشر تصميم دادگاه را محکوم کرد و آن را شکست برای مختار مای، و مبارزه برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و احترام قوه قضائیه به حقوق بشر در پاکستان ناميد. در بيانيه اين گروه در روز پنجشنبه از دولت پاکستان خواسته شده است که دولت برای اطمينان از ايمنی خانم مای اقدامات لازم را انجام دهد.

تصميم خانم مای برای آگاه ساختن مردم از اتهامات خود، واکنش گروه های حقوق بشر را در بر داشت. اين گروه ها از اين حادثه به عنوان نمونه ای از ظلم و ستم به زنان در پاکستان ياد کردند.

XS
SM
MD
LG