لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

تلاش دولت پاکستان برای حفظ قدرت


یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان (چپ) به همراه نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگakistani Prime

دولت پاکستان در پی از دست دادن یکی از طرف های مهم ائتلاف حاکم، که به ازدست دادن اکثریت پارلمانی این دولت منجر شد، اکنون برای ماندن در قدرت مبارزه می کند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان از حزب حاکم مردم، در تلاش برای حفظ دولت ائتلافی و جلوگیری از رای عدم اعتماد احتمالی به کابینه اش، روزدوشنبه، با رهبران مخالفان دیدار کرد.

در این مذاکرات رهبران دو حزب عمده مخالف پاکستان از جمله نواز شریفريال رهبر حزب مسلم لیگ، شاخه نواز، شرکت داشتند.

در پی این دیدار، نخست وزیر پاکستان در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت رهبران احزاب مخالف نمی خواهند نظام دموکراتیک کشور را منحرف کنند و قصد دارند روز سه شنبه درباره اوضاع سیاسی پاکستان مذاکره کند.

روز یکشنبه با بیرون رفتن دومین حزب بزرگ پاکستان، یعنی جنبش متحد قومی، از ائتلاف حاکم ضربه شدیدی به دولت پاکستان وارد آمد. اختلاف جنبش متحد قومی با دولت بر سر اصلاحات مالیاتی، افزایش قیمت سوخت و افزایش اقدام های امنیتی است.

با این حال آقای گیلانی احتمال بروز بحران برای دولت را رد کرد و گفت «دولت سقوط نخواهد کرد.»

صاحب نظران حقوقی بر آنند که دولت یوسف رضا گیلانی تنها در صورتی سقوط خواهد کرد که حزب های مخالف خواستار دادن رای عدم اعتماد به دولت شوند. امری که به گفته آنان تاکنون نشانه های آن از هیچ یک از حزب های عمده مخالف دیده نشده است.

ماه گذشته یکی از حزب های کوچک پارلمان به نام جمعیت علمای اسلام به مخالفان پیوسته و خواستار کناره گیری آقای گیلانی شده بود.

XS
SM
MD
LG