لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

ناتو: توافق آمريکا و پاکستان در مورد مسير تدارکاتی به افغانستان


هزاران کاميون دار در پاکستان اميدوارند بزودی مسير تدارکاتی ناتو به افغانستان باز شود. بر اساس بيانيه ای که ناتو منتشر کرده است، آمريکا و پاکستان توافق کرده اند به ماه ها مناقشه در خصوص مسدود کردن اين راه تدارکاتی از سوی پاکستان، خاتمه دهند.
پاکستان در ماه نوامبر سال گذشته، پس از کشته شدن ۲۴ سرباز خود که در يک حمله هوايی توسط نيروهای آمريکايی صورت گرفت، مرز تدارکاتی ناتو به افغانستان را مسدود کرد. هزاران کاميون دار با شنيدن خبر امکان خاتمه اين مناقشه، اميدوارند حرکت در اين مسير را دوباره ادامه دهند.
مسير تدارکاتی نيروهای ائتلاف بين المللی به افغانستان برای هزاران کاميون دار شغل ايجاد کرده است و زندگی آن ها اساساً به اشتغال در اين مسير بستگی دارد. بر اساس اخبار منتشر شده ممکن است پاکستان تصميم به باز کردن اين مسير بگيرد.
شميمور رحمان، خبرنگار و تحليل گر سياسی، می گويد که پاکستان در جريان اين مناقشه با آمريکا تحت فشار است و در شرايط غريبی گرفتار شده است. به گفته او بسياری از نيروهای اپوزيسيون و حتی نيروهايی در درون دولت پاکستان نسبت به بازگشايی مسير ناتو، ترديد دارند.
شميمور رحمان می گويد: پاکستان در شرايط کاملاً متفاوت و غريبی گرفتار است. هم از طرف ناتو و بيانيه ای که منتشر شد و هم از طرف سناتورها و نمايندگان کنگره آمريکا که خواهان اعمال محدوديت در کمک های مالی به پاکستان شده اند. اين البته فشار بسياری بر دولت پاکستان وارد می آورد که تلاش می کند در اين شرايط از کشيده شدن قدرت به سمت راستگرايان جلوگيری کند و از طرفی کشور را از يورش راديکال ها، نجات دهد.
به گفته رحمان اگر آمريکا نتواند به نگرانی های پاکستان پاسخ دهد، شرايطی بوجود می آيد که گروه های اصولگرای متعصب از آن بهره خواهند برد.
آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، در همايش شيکاگو شرکت کرده است که برای تحليلگران به معنی حصول توافق بين طرفين است.
XS
SM
MD
LG