لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

پاکستان مناسبات با آمريکا، ناتو و ایساف را بازبینی می کند


تابوت سربازان کشته شده در حمله ناتو به ناحیه مرزی در شمال غربی پاکستان. ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱
تابوت سربازان کشته شده در حمله ناتو به ناحیه مرزی در شمال غربی پاکستان. ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱

پاکستان روز یکشنبه، برای ۲۴ سربازی که روز پیش در حمله هوایی ناتو در يک ناحیه مرزی در شمال غربی آن کشورکشته شده بودند مراسم خاکسپاری ترتیب داده بود.

فوگ راسموسن دبیر کل ناتو در پیام تسلیت خود خطاب به یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان کشته شدن این سربازان را يک تراژدی و واقعه ای ناخواسته توصیف کرده است.

راسموسن در اطلاعیه ای به نخست وزیر پاکستان گفت کشته شدن سربازان پاکستانی به همان اندازه غیر قابل قبول و تاسف برانگیز است که کشته شدن هر سرباز افغان یا سربازی از نیروهای بین المللی. وی همچنین از تحقیقاتی که ناتو در مورد این واقعه انجام می دهد پشتیبانی کرده است.

اندکی پیشتر در روز یکشنبه حنا ربانی کار وزیر امور خارجه پاکستان، به هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمريکا گفته بود حملات هوایی به پاسگاه های نظامی مرزی که علاوه بر کشته شدن ۲۴ سرباز به زخمی شدن ۱۴ سرباز دیگر نیز منجر شده است قابل قبول نیست. خانم ربانی کار گفت این حمله ها معرف بی اعتنایی مطلق به زندگی انسان هاست.

پاکستان با بستن تمامی خطوط تدارکاتی ناتو برای نیروهای مستقر در افغانستان، که از قلمرو پاکستان می گذرد و نیز با صدور دستوری دایر بر تخلیه یک پایگاه هوایی مورد استفاده آمريکا در استان بلوچستان در جنوب شرقی آن کشور در ظرف پانزده روز، به این حمله ها واکنشی تلافی جویانه نشان داده است.

یوسف رضا گیلانی روز شنبه به رهبران ارشد نظامی و دولتی گفت دولت پاکستان در مورد تمامی برنامه ها، فعالیت ها و موافقتنامه های همکاری با آمريکا، ناتو و ایساف (نیروی بین المللی کمک به افغانستان) بازبینی کاملی انجام خواهد داد. این رهبران خواستار اقدامی قاطع و سریع علیه مسئولان واقعه مرگبار روز شنبه شده بودند.

XS
SM
MD
LG