لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

تیراندازی هلیکوپترهای ناتو به سربازان پاکستانی


تیراندازی هلیکوپترهای ناتو به سربازان پاکستانی
تیراندازی هلیکوپترهای ناتو به سربازان پاکستانی

مقام های پاکستانی می گویند هلیکوپترهای ناتو وارد خاک پاکستان شده و به سوی سربازان آن کشور آتش گشودند و دو نفر را زخمی کردند.

این حادثه، که اعتراض شدید ارتش پاکستان را به دنبال داشت، روز سه شنبه در منطقه «داتا خل» در وزیرستان جنوبی، در میانه تنش بین آمریکا و پاکستان در پی حمله ای که رهبر القاعده را کشت، روی داد.

ارتش پاکستان می گوید سربازان پس از آن که هلیکوپترهای ناتو از افغانستان وارد ناحیه عشایری شمال غربی پاکستان شدند، به طرف هلیکوپترها، تیراندازی کردند و هلیکوپترهای ناتو به تیراندازی آنان پاسخ دادند. در این حادثه دو سرباز پاکستانی زخمی شدند.

ناتو پرواز هلیکوپترها در نزدیکی مرز را تایید کرده و گفته است که درباره آن تحقیق می کند.

یک مقام نظامی غربی گفت دو هلیکوپتر ناتو در بخش افغان مرز بودند و از داخل پاکستان به آنها تیراندازی شد. وی گفت پس از آنکه به هلیکوپترها دو بار تیراندازی شد آنها به تیراندازی پاسخ دادند.

وزیرستان شمالی، قرار گاه طالبان و ستیزه گران مرتبط به القاعده، که به افغانستان حمله می کنند، تلقی می شود و بارها هدف هواپیماهای بی سرنشین آمریکا بوده است.

ارتش پاکستان روز سه شنبه اعتراض کرد و خواستار تشکیل جلسه ای با مقام های ناتو شد.

پاکستان سال پیش، پس از حمله مشابهی که در آن دو سرباز پاکستانی کشته شدند، مسیر اصلی زمینی ارسال تدارکات ناتو به افغانستان را موقتا بست.

احتمال می رود حادثه روز سه شنبه در وزیرستان، به رغم سفر جان کری، سناتور دمکرات آمریکا، بر تنش بین اسلام آباد و واشنگتن بیفزاید. وی روز دوشنبه با هدف تلاش برای ترمیم روابط با مقام های پاکستانی ملاقات کرد.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر هشدار داده است که در آینده هر عمل یک جانبه آمریکا پیامدهایی جدی به بار خواهد آورد. مقام های آمریکایی پرسیده اند که چگونه رهبر القاعده قادر بود بی آن که ردیابی شود در پاکستان زندگی کند.

کری گفت او نگرانی پاکستان را از نقض حاکمیت کشور درک می کند، اما اسلام آباد باید شرایط خارق العاده در حمله ای که بن لادن را هدف گرفت، تشخیص دهد.

جان کری گفت پاکستان قول داده است لاشه هلیکوپتری را که در حمله به قرارگاه بن لادن آسیب دید بازگرداند. مقام های نظامی از آن بیم دارند که فناوری پیشرفته هلیکوپتر به دست های نادرست افتاده و از آن کپی برداری شود.

روز سه شنبه همچنین، به گفته پلیس پاکستان، نیروهای امنیتی حمله انتحاری عمده ای را در کویته، مرکز استان بلوچستان، خنثی کردند.

مقام های محلی می گویند پنج سیزه گر، از جمله سه زن، قصد داشتند به یک پاسگاه نظامی حمله کنند.

مهاجمان در تبادل آتش کشته شدند. به گفته مقام ها زنان اهل چچن بودند.

XS
SM
MD
LG