لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

احتمال تاخير بازگشت پرويز مشرف به پاکستان


احتمال تاخير بازگشت پرويز مشرف به پاکستان
احتمال تاخير بازگشت پرويز مشرف به پاکستان

پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان، روز پنجشنبه گفت او ممکن است برنامه بازگشت خود به پاکستان را پس از هشدار دولت آن کشور که در صورت بازگشت دستگير خواهد شد، به تعويق بياندازد.

طی سفر به لندن، آقای مشرف گفت: او منتظر توصیه از سوی «حزب مسلم ليگ برای تمام پاکستان» است. وی گفت که رهبران حزب به دنبال عواقب احتمالی بازگشت او در اين زمان وجود بحران جدی سیاسی در پاکستان هستند.

در اوایل این ماه آقای مشرف به حاميان خود در شهر کراچی طی يک تماس تلفنی گفته بود که او بین ۲۷ تا ۳۰ ماه ژانویه جهت شرکت در انتخابات آینده به پاکستان برمی گردد. اما او با تهدید به بازداشت در پاکستان به اتهام همکاری در ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق، در سال ۲۰۰۷ ميلادی روبروست.

آقای مشرف، که کشور را در سال ۲۰۰۸ ميلادی بدليل اجتناب از پیگرد قانونی ترک کرد، طالبان پاکستان را متهم به ترور خانم بوتو کرده است، اما دادستان ها از آن زمان گفته اند که آقای مشرف در اين ترور نقش داشته است.

روز پنجشنبه در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که بازداشت احتمالی آقای مشرف اگر او به کشورش بازگردد يک مسئله داخلی پاکستان است و انکار کرد که گروه رئیس جمهوری سابق، با ارسال نامه ای درخواست ملاقات با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا را کرده است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: ايالات متحده خواستار يک رابطه گسترده با پاکستان است که شامل همکاری با یکدیگر در مورد مسائل امنیتی، توسعه و مسائل اقتصادی باشد.

XS
SM
MD
LG