لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

مخوف ترین رهبر پیکارجویان سنی پاکستان کشته شد


پلیس پاکستان در حمله سحرگاهی روز چهارشنبه، یکی از مخوف ترین رهبران سنی افراطی و ۱۳ نفراز پیروان او را کشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مالک اسحاق، که گفته می شود در کشتار صدها شیعه دست داشته و عملیات گروه لشکر جهنگوی مرتبط به طالبان و القاعده را هدایت می کرد، چنان وحشتی در پاکستان ایجاد کرده بود که قضات در دادگاه صورت هایشان را می پوشاندند و حتی چای و شیرینی به او تعارف می کردند.

با این حال، اسحاق، که ۵۵ یا ۵۶ سال داشت، سالها در پاکستان آزادانه فعالیت می کرد، در حالی که سرویس های اطلاعاتی در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی گروه های افراطی سنی را برای مقابله با آنچه تهدید ایران می نامیدند، تقویت می کردند.

جزئیات کشته شدن اسحاق درپاکستان درپرده ای از ابهام قرار دارد، در آنجا قتل های غیرقانونی توسط پلیس – بویژه در شبیخون های از پیش ترتیب داده شده – عادی است. یک افسر پلیس به آسوشتیدپرس گفت اسحاق روز دوشنبه به ظن درگیری در کشتن دو شیعه دستگیر شده بود.

او گفت بامداد چهارشنبه، در حالی که افسران سعی داشتند اسحاق را از زندانی در شهر مولتان منتقل کنند، مردان مسلح در کوشش برای آزاد ساختن او به کاروان خودروهای پلیس شبیخون زدند. در نبردی که پس از آن در گرفت، اسحاق و ۱۳ نفر از همدستانش، از جمله دو پسر و معاون او کشته شدند.

پلیس بعدا در بیانیه ای گفت «۱۴ یا ۱۵ تروریست مسلح ناشناس» برای آزاد ساختن اسحاق به خودروهای پلیس حمله کردند. در بیانیه همچنین گفته می شد اسحاق و یارانش توسط کسانی که به کاروان حمله کردند کشته شدند.

XS
SM
MD
LG