لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۰

زلزله - جزیره پاکستان نشست می کند


زلزله جزیره در آب های ساحلی جنوب غرب پاکستان
زلزله جزیره در آب های ساحلی جنوب غرب پاکستان
پژوهشگران در پاکستان تأئید کردند که تغییرات مشهودی در ارتفاع و ابعاد جزیره ای رخ داده است که نا گهان درپی وقوع زلزلۀ ۲۴ سپتامبر در استان بلوچستان پاکستان در آب های ساحلی جنوب غرب آن کشور پدیدار شد.

این جزیره نوپیدا را که در پاکستان، زلزله – جزیره، می نامند، درحدود یک کیلومترتا شهربندری گوآدار فاصله دارد. ارتفاع زلزله - جزیره از سطح آب دریا در آغازپیدایش اش ۱۸ متر، طول اش ۱۸۲ متر وعرض اش ۱۵۲ متربود.
از آن موقع تا کنون، زلزله - جزیره، معادل سه متر نشست کرده است و این فروروی در آب همچنان ادامه دارد.
برپوستۀ زلزله - جزیره، سنگ وصخره، و بر چهره اش لایه ای از گّل نشسته است.
در تصاویر ماهواره ای که سازمان ملی فضائی آمریکا (ناسا) اززلزله - جزیره گرفته است، پیداست که آن جزیره دارد کوچک و کوچک تر می شود.
تقلیل پذیری تند و سریع مساحت، واین پیش بینی که عمر زلزله – جزیره کوتاه است و در ماه های آینده ناپدید می شود باعث بروز نگرانی در انبوهی ماهی گیران شده که ۲۰۰ تنی از آنها هر روز در کار صید ماهی در آن نواحی هستند. امّا در عین حال، ظهور زلزله – جزیره موجب رونق ناگهانی توریسم محلّی - منطقه ای هم شده است.
زلزلۀ ۷.۷ ریشتری ۲۴سپتامبر سبب از دست رفتن انبوهی از انسان ها و اشیاء و امتعه در بخش هایی از استان بلوچستان پاکستان شد. امّا آن زلزله از دیدگاهی، شادی بخش و درآمد ساز هم بوده است. انبوهی گردشگر ، در میانشان زن و کودک، از شهرهای اطراف و همچنین از سایرقسمت های پاکستان و برخی از دیگر کشورها، هر روز راهی تماشای زلزله – جزیزه می شوند که به باور زیست بوم شناسان محلّی، سرشار از تنوّع است.
پژوهش در عمق آب های اطراف جزیره، به یافتن زیستگاهی متنوّع با ۴ گونه مرجان متلوّن رویان و پیش رونده انجامیده است.
گروه هائی بزرگ و بی سابقه از ماهی های ریزنقش و کوچک دراطراف زلزله – جزیره درگردش اند.
ماهی های بزرگ می آیند وآنها را می خورند، پیش ازآن که خودشان به دام صیادان شعف زده بیافتند.
XS
SM
MD
LG