لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

سفر زرداری به ایران برای حل مشکل لوله گاز


زرداری ، ملاقات با رهبران ایران
زرداری ، ملاقات با رهبران ایران

آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان برای بحث درباره پروژه خط لول گاز ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری به تهران رفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازرسانه های ایران می گوید رستم قاسمی وزیر نفت جمهوری اسلامی روزچهارشنبه درفرودگاه از زرداری استقبال کرد. ملاقات با آیت اله خامنه ای و محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در برنامه این سفر است.

خبرگزاری فارس درگزارشی هدف سفرزرداری را تعمیق مناسبات دوجانبه و نیز بحث درباره مسائل منطقه ای وبین المللی و پروژه های دو جانبه انرژی، از جمله خط لوله گازایران – پاکستان توصیف کرده است.

درگزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود این پروژه به دشواری های پیاپی برخورد کرده است، ازجمله مشکل پاکستان درتامین هزینه های آن و مخالفت واشنگتن که تحریم هایی راعلیه ایران برقرار ساخته است.

رسانه های پاکستان سال پیش گزارش دادند زرداری درنیمه دسامبر ۲۰۱۲ ، زمانی که قرار بود توافقتامه نهایی امضا شود، به ایران خواهد رفت، اما به تاخیر افتاد.

درسال ۲۰۱۰، ایران و پاکستان موافقت کردند تهران تا نیمه ۲۰۱۵ روزانه بین ۷۵۰ تا یک میلیون مترمکعب گازطبیعی به پاکستان تحویل خواهدداد.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازمقامات پاکستان می گوید اسلام آباد پروژه را بدون توجه به مخالفت آمریکا دنبال خواهد کرد. آنها یاد آور می شوند به گاز برای کمک به پاکستان درغلبه بربحران انرژی نیازاست.

ایران لوله گذاری درخاک خود را تقریبا به پایان برده است، اما پاکستان کشیدن ۷۸۰ کیلومتر لوله در خاک خود را ، که می گوید حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلارهزینه خواهد داشت، هنوز آغازنکرده است.

ایران پس از روسیه دومین ذخایز بزرگ گازجهان را دارد و در حال روزانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب تولید می کند، که به دلیل نبود امکانات صادراتی تقریبا تمام آن درداخل مصرف می شود.
XS
SM
MD
LG