لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

پاکستان می گوید به معامله واردات گاز طبیعی از ایران پای بند است


یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، می گوید کشور او به تحریم های آمریکا علیه ایران پای بند نیست، و یادآورمی شود که اسلام آباد به انجام معامله واردات گاز از ایران ادامه خواهد داد.

گیلانی پیشتردر روز دوشنبه گفته بود پاکستان هر تحریمی را که واشنگتن بر ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن برقرار سازد، رعایت خواهد کرد. اما روز سه شنبه در اسلام آباد اعلام کرد دولت او فقط تحریم هایی را که سازمان ملل متحد بر اساس قوانین بین المللی وضع کرده است، عملی خواهد ساخت.

آقای گیلانی این موضوع را پس از آن عنوان کرد که ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان، به اسلام آباد هشدار داد خود را به یک معامله ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری با ایران برای ساختن یک خط لوله گاز طبیعی «بیش از اندازه متعهد نکند». این خط لوله، میدان گاز پارس جنوبی را به استان های بلوچستان و سند پاکستان وصل خواهد کرد.

هالبروک روز یکشنبه در جریان دیداری از پایتخت پاکستان گفت کنگره آمریکا سلسله تحریم های جدید علیه ایران را، که ممکن است بر پروژه خط لوله تاثیر بگذارد، قطعی می کند.

تحریم های آمریکا شرکت های بیمه، نفت و خطوط کشتیرانی را که به برنامه اتمی یا موشکی ایران مرتبط هستند، هدف می گیرد.

مقامات پاکستان می گویند خط لوله پیشنهادی تا نیمه سال ۲۰۱۵ روزانه نزدیک به ۲۱ میلیون متر مکعب گاز به پاکستان حمل خواهد کرد.

در این میان، نیروهای نظامی پاکستان با پشتیبایی جت های جنگنده روز سه شنبه با شبه نظامیان طالبان در امتداد مرز افغانستان درگیر شدند و ۴۳ شبه نظامی را کشتند. در این زد و خورد چندین نفر از جمله چند سرباز نیز مجروح شدند.

ارتش پاکستان گفت عملیات در ناحیه عشیره ای اورکزی صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG