لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

پاکستان به مسابقات روبوکاپ ۲۰۱۴ برزیل دعوت شد


روبات ها در حال بازی فوتبال در لیگ کودکان و نوجوانان در مسابقات روبوکاپ ۲۰۱۴ آلمان – ۱۴ فروردين ۱۳۹۳
روبات ها در حال بازی فوتبال در لیگ کودکان و نوجوانان در مسابقات روبوکاپ ۲۰۱۴ آلمان – ۱۴ فروردين ۱۳۹۳
از پاکستان دعوت به عمل آمده است تا در مسابقات روبوکاپ ۲۰۱۴ در برزیل، که در حاشیه جام جهانی فوتبال برگزار می‌شود، شرکت کند. گفته می‌شود پاکستان احتمالا تیمی متشکل از ۶ روبات به اين رویداد اعزام می‌کند.

دانش آموزان مرکز مطالعات پیشرفته مهندسی در پاکستان که در زبان انگليسی با حروف اختصاری CASE شناخته می‌شود، اين روبات ها را ساخته اند. معاون اين مرکز، شوکت حمید خان، به بخش اردوی صدای آمريکا گفت، هدف از این مسابقات توسعه تيم‌های روبات است تا با قهرمانان جام جهانی سال ۲۰۵۰ به رقابت بپردازند.

خان گفت، «هدف ما ساختن روبات‌هايی است که مانند انسان هستند، پا دارند، قادرند حرکت کنند و توپ را ببينند، دریبل کنند و گل بزنند. این روبات‌ها قاعدتا بايد بتوانند تا سال ۲۰۵۰ تیم انسان‌ها را شکست بدهند.»

معاون مرکز مطالعات پیشرفته مهندسی گفت، ساخت هر ربات در حال حاضر تقريبا ۴۰۰۰ دلار خرج بر می‌دارد و هزينه آنها را دانش آموزان پرداخت کرده اند. او اعتقاد دارد که شرکت در رقابت‌های روبوکاپ برای آینده فوتبال در پاکستان خوب است.

در حالی که دريافت دعوت به برزیل هيجان زيادی در پاکستان بوجود آورده است، ليکن به گفته شوکت حمید خان، با توجه به کمبود بودجه، این تیم ممکن است قادر به رفتن نباشد. او به صدای آمريکا گفت که دولت حاضر به پرداخت هزینه‌های سفر نيست، و او در حال حاضر در تلاش برای کمک گرفتن از بخش خصوصی است.

وی گفت، حتی اگر «تیم ملی ما نمی‌تواند به جام جهانی برود، اما اگر روبات های ما بروند، برای آینده فوتبال پاکستان خوب خواهد بود.»

معاون مرکز مطالعات پیشرفته مهندسی اضافه کرد، یکی دیگر از جنبه‌های مثبت برای پاکستان استفاده جام جهانی از توپ‌هايی است که در شهر سیالکوت پاکستان ساخته می‌شود.

نزدیک به یک دهه است که توپ‌های ساخت پاکستان، با توجه به مسائل مربوط به کار کودکان در صنعت لوازم ورزشی پاکستان ممنوع بود. این ممنوعیت پس از اجرای برنامه‌هايی در همکاری با سازمان ملل متحد و ایالات متحده و کشورهای دیگر لغو شد.
XS
SM
MD
LG