لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

تبادل آتش سربازان هند و پاکستان در کشمیر


پاکستان و هند یکدیگر را به شروع برخوردی مرگبار در مرز مورد اختلاف خود در ناحیه کشمیر متهم می کنند که امروز، یکشنبه، رخ داد.

ارتش پاکستان می گوید سربازان هندی با حمله به یک پاسگاه نظامی پاکستان، یک سرباز پاکستانی را کشتند و یک سرباز دیگر را را مجروح کردند، که حالش وخیم است. پاکستان می گوید این حمله را دفع کرده است.

مقامات هندی ضمن تکذیب عبور سربازان آن کشور از مرز، پاکستان را متهم می کنند که با حمله به یک روستای هندی آغازگر این درگیری بوده است. هند می گوید سربازانش با شلیک سلاح های سبک واکنش نشان داده اند.

هر دو طرف قبول دارند که نیروهایشان از دو سوی نوار موسوم به خط کنترل که مناطق مورد اختلاف هند و پاکستان در کشمیر را از هم جدا می کند، به سوی یکدیگر شلیک کرده اند. کشمیر طی چند دهه گذشته نقطه انفجار در منازعات این دو کشور همسایه بوده است.

آتش بسی که در سال ۲۰۰۳ حاصل شد و اغلب مراعات شده است، بعضی اوقات در جریان زدو خوردهائی جزئی نقض می می شود که هریک از دو کشور دیگری را مقصر معرفی می کند.

پاکستان و هند، هر دو، مدعی مالکیت بر کشمیر هستند.

از سال ۱۹۸۹ به بعد ، گروه های مسلمان جدائی طلب برای جدا ساختن کشمیر از هند عموما هندو نشین، و پیوستن به پاکستان، که اکثریت آن با مسلمانان است، جنگیده اند.

این دو کشور همسایه مسلح به تسلیحات اتمی ، از سال ۱۹۴۷ که از بریتانیا جدا و مستقل شدند، تا کنون دوبار با یکدیگر جنگیده اند.
XS
SM
MD
LG