لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

پاکستان از حمایت آمریکا از عضویت هند در شورای امنیت انتقاد می کند


پاکستان از حمایت آمریکا از عضویت هند در شورای امنیت انتقاد می کند
پاکستان از حمایت آمریکا از عضویت هند در شورای امنیت انتقاد می کند

دولت پاکستان حمایت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از یک شورای امنیت سازمان ملل متحد که هند را بعنوان یک عضو دائمی شامل شود محکوم کرده است، و این اقدام را «غیر قابل درک» می نامد.

دولت پاکستان روز چهارشنبه در بیانیه ای در پی جلسه کابینه «ناخوشنودی عمیق» خود را ابراز داشت و گفت پشتوانه های هند در مورد رعایت اصول منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی در بهترین شکل «خدشه دار» است.

پاکستان و هند رقیبان منطقه ای هستند که در ۶۵ سال گذشته سه بار با یکدیگر جنگیده اند، از جمله دو بار بر سر منطقه مورد اختلاف کشمیر.

آقای اوباما روز دوشنبه در پارلمان هند گفت آمریکا خواهان یک سازمان ملل متحد کارآمد، معتبر و مشروع است، و به این دلیل از تبدیل شدن هند بعنوان یک عضو دائمی آن حمایت می کند.

پرزیدنت اوباما همچنین گفت هند هم اینک بصورت یک «قدرت جهانی» سر برداشته است و مناسبات آمریکا و هند به تعریف قرن بیست و یکم کمک خواهد کرد.

پاکستان روز دوشنبه گفت امیدوار است آمریکا با حمایت از کوشش هند برای عضویت دائمی در شورای امنیت، تسلیم «بازی های سیاسی» نشود.

پرزیدنت اوباما همچنین هند و پاکستان را به گفت و شنود برای کاهش تنش فراخواند.

او گفت پناه گاه های تروریستی در داخل پاکستان قابل قبول نیست، و به نفع همه خواهد بود که افغانستان و پاکستان هر دو ثابت، موفق و دمکرات باشند.

XS
SM
MD
LG