لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

سیل بخش های بیشتری از پاکستان را تهدید می کند


سیلابی که شمال غربی پاکستان را ویران کرده است، به جنوب و به سوی استان پنجاب پیش می رود، و این در حالی است که بیش از سه میلیون نفر با یک فاجعه رو به گسترش دست و پنجه نرم می کنند.

گروه های نجات و امداد در تلاش هستند هزاران نفر از ساکنان مناطق مرکزی پنجاب را، در حالی که آب به درون روستاها می ریزد، و خانه ها و کشتزارها را ویران می کند، بیرون ببرند.

در استان سند نیز، در حالی که انتظار می رود باران های موسمی در روزهای آینده ادامه پیدا کند، مقامات به حال آماده باشد در آمده اند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر، روز چهارشنبه از مناطق سیل زده در پنجاب دیدن کرد و با اعضای کابینه خود برای بحث در باره تلاش های امدادی ملاقات کرد. سیل دست کم ۱۵۰۰ قربانی گرفته است، گیلانی گفت تا کنون ۱۰۰ هزار نفر نجات داده شده اند.

رهبران پاکستان با خشم رو به گسترش ساکنان مناطق سیل زده بر سر آنچه آن را پاسخ کند دولت می نامند روبرو هستند.

بسیاری نیز تصمیم آصف علی زرداری، رییس جمهوری، به ادامه سفر به اروپا را زیر سئوال کشیده اند.

سخنگوی ارتش پاکستان روز چهارشنبه این انتقاد را رد کرد و به خبرگزاری بی بی سی گفت هوای نامساعد از پیشرفت کمک رسانی جلوگیری می کند.

هواشناسان، باران های موسمی بیشتری را پیش بینی می کنند. در همین حال، گروه های بین المللی امداد سعی دارند خود را به مناطقی که سیل جاده ها، پل ها و دیگر تاسیسات زیر بنایی را از بین برده است، برسانند.

به گفته سازمان برنامه جهانی غذا، با بالا آمدن سطح آب که محصولات کشاورزی را از بین می برد و کشتزارها را در پنجاب تهدید می کند، نزدیک به دو میلیون نفر در منطقه به کمک های غذایی نیاز دارند.

مقامات سازمان ملل متحد نیز هشدار داده اند صدها هزار نفر با خطر بیماریهای ناشی از آب آلوده روبرو هستند.

در واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، کمک های ایالات متحده را که تاکنون به پاکستان فرستاده شده است تشریح کرد، و برنامه ای را که آمریکاییان می توانند به تلاش های امدادی کمک کنند اعلام کرد.

خانم کلینتون می گوید آمریکا ۱۰ میلیون دلار تعهد کرده است، و کارشناسان کمک های انساندوستانه و هلیکوپتر برای تحویل تدارکات ازجمله بسته های غذا فرستاده است. دولت آمریکا همچنین واحد های تصفیه آب و پل های موقت فراهم آورده است.

سازمان ملل متحد، بریتانیا و کانادا نیز میلیون ها دلار کمک به پاکستان تعهد کرده اند.

XS
SM
MD
LG