لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

ساکنان جنوب افغانستان در برابر هجوم سیل فرار می کنند


در پاکستان، در حالی که سیلاب به خاکریزهای اطراف شهری در جنوب کشور رخنه می کند، ده ها هزار نفر به نواحی بلند تر گریخته اند.
ساکنان شهر تاریخی «تاتا» روز شنبه از آنجا بیرون ریختند، و شهر که حدود ۳۰۰ هزار جمعیت دارد، تقریبا خالی شد. سدهای محافظ «تاتا» در روزهای اخیر بارها شکسته اند، و آب مرکز شهر را تهدید می کند.
مسئولان شهر و کارگران در تلاش بوده اند سدها را ترمیم کنند و جریان آب را متوقف سازند. بسیاری از ساکنان منطقه در یک گورستان باستانی در تپه «ماکلی» پناه گرفته اند، و در حالی که در انتظار کمک هستند، با احشام و اثاثیه خود در فضای باز نشسته اند.
سازمان ملل متحد می گوید سیل در جنوب پاکستان از روز چهارشنبه حدود یک میلیون نفر را آواره کرده است.
مقامات سازمان در پاکستان روز شنبه خواهان افزایش پاسخ بین المللی به فاجعه، که تاکنون دست کم ۱۶۰۰ تن را کشته و بر بالغ بر ۲۰ میلیون نفر اثر گذاشته است، شدند.
سازمان ملل متحد گفت حدود ۷۰ درصد ۴۶۰ میلیون دلاری را که برای کمک به سیلزدگان درخواست کرده بود دریافت کرده است. سازمان ملل می گوید میلیون ها هکتار کشتزار از بین رفته و حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام نابود شده اند.
در این میان، برنامه جهانی غذا می گوید هنوز ۹۰ میلیون دلار از ۱۵۰ میلیون دلاری را که درخواست کرد، دریافت نکرده است. یک سخنگو گفت امدادگران هنوز تلاش می کنند خود را به سیلزدگان ساکن روستاهای دور افتاده برسانند.
سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفت بیماری های آبزا مانند مالاریا، بویژه در ایالت های سند و پنجاب، رو به گسترش است.

XS
SM
MD
LG