لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

بالا آمدن سطح رودخانه ایندوس، جنوب پاکستان را تهدید می کند


بالا آمدن سطح رودخانه ایندوس، جنوب پاکستان را تهدید می کند
بالا آمدن سطح رودخانه ایندوس، جنوب پاکستان را تهدید می کند

در پاکستان، مقامات در تلاش هستند از جنوب کشور در حالی که سطح آب رودخانه ایندوس بالا می آید خفاظت کنند. در همین حال سازمان ملل متحد هشدار می دهد که ۸۰۰ هزار سیل زده همچنان سرگردان و آواره هستند.

مقامات می گویند انتظار می رود سطح رودخانه در این هفته به بالاترین میزان در نزدیکی شهر حیدرآباد در استان سند برسد. امدادگران و کارگران اورژانس به محکم ساختن سدهای خاکی پرداخته اند و ده ها هزار نفر را تخلیه می کنند.

در این میان، برنامه جهانی غذا برای رساندن کمک به قربانیان سیل درخواست ۴۰ فروند هلیکوپتر دیگر کرده است.

مسئولان برنامه می گویند بدون دسترسی به تدارکات حیاتی، نزدیک به یک میلیون نفر با خطر مرگ از گرسنگی و بیماری روبرو هستند. بسیاری از سیل زدگان در استان «خیبر- پختونوا» در شمالی غربی پاکستان بسر می برند، در آنجا سیل جاده ها و پل ها را برده است.

نزدیک به یک ماه باران های موسمی سیلاب های عظیمی به راه انداخت که تاکنون حدود ۱۶۰۰ تن را کشته، روستاها، تاسیسات زیر بنایی و کشتزارها را از بین برده، و تقریبا ۵ میلیون نفر را بی خانمان کرده است.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفت هرگونه درنگ و سستی در پاسخ جهانی به سیل، می تواند به تندروها و ستیزه گران فرصت دهد آنچه را او برنامه ویرانگرشان توصیف کرد پیش ببرند.

گیلانی این موضوع را روز سه شنبه در دیداری با ژنرال جیمز ماتیس، سرپرست فرماندهی مرکزی امریکا عنوان کرد. او همچنین هشدار داد که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کودک در خطر ابتلا به بیماری های ناشی از آب قرار دارند.

XS
SM
MD
LG