لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

سازمان ملل متحد جهانیان را به ادامه کمک به قربانیان سیل در پاکستان تشویق می کند


سازمان ملل متحد جامعه بین المللی را تشویق می کند به حمایت از پاکستان ادامه دهد.

در حالی که دولت پاکستان در تلاش است به میلیون ها سیلزده کمک برساند، بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز جمعه از اعانه دهندگان بابت تعهد نزدیک به ۶۰ درصد ۴۶۰ میلیون دلار کمک درخواستی سازمان مل متحد سپاسگرازی کرد. بان، که در جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می گفت هشدار داد پاکستان برای «هفته ها، ماه ها و سال ها به کمک نیز خواهد داشت.»

پیشتر پاکستان گفت ۵ میلیون دلار کمک غذایی از هند قبول خواهد کرد. در حالی که پاکستان با یکی از وخیم ترین مصیبت ها در تاریخ خود دست و پنجه نرم می کند، این اقدام یک ژست حسن نیت بی سابقه بین دو کشور رقیب تلقی می شود.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، روز جمعه در مصاحبه ای با یک ایستگاه تلویزیونی هند، کمک را یک «ابتکار بسیار خوشایند» نامید.

سخنگوی وزارت امور خارجه هند کمک به سیلزدگان را «نشانه حسن نیت در یک روحیه همبستگی» با مردم پاکستان توصیف کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت سیل، که بیش از ۴۳ میلیارد دلار زیان وارد آورده، در زمانی به کشور او حمله کرده است که دولت با افراط گرایان و تروریست ها در جنگ است. او گفت نباید به آنها اجازه داد از فاجعه بهره برداری کنند.

قرار است مقامات پاکستان هفته آینده درباره تسهیل شرایط یک وام ۱۰ میلیارد دلاری با مسئولان صندوق بین المللی پول مذاکره کنند.

باران های موسمی در پاکستان، سیلاب هایی به راه انداخت که تاکنون ۱۶۰۰ تن را کشته و بر ۲۰ میلیون نفر در یک پنجم خاک کشور تاثیر گذاشته است. فاجعه روستاها را فرا گرفته، تاسیسات زیر بنایی را از بین برده، محصولات کشاورزی را نابود کرده و احشام را کشته است.

سازمان ملل متحد می گوید هشت میلیون نفر به کمک های فوری نیاز دارند، و از جامعه بین المللی ۴۶۰ میلیون دلار درخواست کرده است. تقریبا ۶۰ درصد این مبلغ تعهد شده است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در پاکستان، روز جمعه ملت ها را تشویق کرد به تعهد خود عمل کنند. او می گوید با وعده نمی توان برای مبارزه با بیماری های ناشی از آب آلوده، دارو خرید.

آمریکا در جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان متحد در روز جمعه، پیشگامی یک سلسله تعهدات کمک جدید را بر عهده گرفت. بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، فاجعه سیل را یک سونامی آرام نامید.

ناتو روز جمعه اعلام کرد برای حمل کمک ها کشتی و هواچیما فراهم خواهد آورد. ناتو گفت روز یکشنبه یک هواپیما ژنراتورهای برق، پمپ های آب و چادرهایی اهدایی اسلوانی را تحویل خواهد داد.

سازمان برنامه جهانی غذا روز جمعه گفت برای رساندن غذا به قربانیان به هلیکوپترهای بیشتر نیاز دارد.

در این میان، مقامات پاکستان و آمریکا ابراز نگرانی کرده اند که گروه های افراطی ممکن است از خشم و ناراحتی سیلزدگان، که از کندی پاسخ دولت شکایت کرده اند، بهره برداری کنند.

XS
SM
MD
LG