لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

یک مقام سازمان ملل متحد: جهان عظمت فاجعه سیل پاکستان را بیشتر درک می کند


سازمان ملل متحد می گوید بیش از نیمی از ۴۶۰ میلیون دلاری را که هفته پیش برای تامین نیازهای فوری سیلزدگان پاکستان درخواست کرد، دریافت کرده است.

پس از چند روز درخواست از اعانه دهندگان خارجی برای افزایش کمک، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت تاکنون نزدیک به ۲۲۸ میلیون دلار پرداخت شده است.

جان هولمز، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور انسانی، می گوید جهان روز به روز بیشتر عظمت فاجعه را درک می کند. او از اعانه دهندگان درخواست کرد به روند ارسال کمک شتاب بخشند.

مقامات سازمان ملل متحد هشدار داده اند که بدون کمک برای فراهم آوردن آب پاک، غذا و سرپناه، باید «موج دوم مرگ» ناشی از بیماری های آبزا را انتظار داشت.

روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا اعلام کرد ۳۹ میلیون دلار دیگر کمک انسانی در اختیار پاکستان قرار خواهد داد، با این مبلغ مجموع کمک های اتحادیه اروپا به ۹۰ میلیون دلار می رسد.

در جریان یک جلسه فوق العاده در عربستان سعودی، سازمان کنفرانس اسلامی کشورهای عضو و جامعه بین المللی را به حمایت مالی فوری از پاکستان فرا خواند.

پاپ بندیکت، رهبر کاتولیک های جهان نیز در جریان سخنرانی هفتگی عمومی خود در روز چهارشنبه، خواهان همبستگی با قربانیان سیل و حمایت قاطع از آنها شد.

سه هفته باران های سنگین موسمی سیلاب عظیمی در استان های خیبر- پکتونخوا، پنجاب و سند در پاکستان به راه انداخته و بر ۲۰ میلیون نفر اثر گذاشته است. شمار کشته شدگان ۱۶۰۰ نفر تخمین زده می شود، و مقامات سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۶۵۰ هزار نفر هنوز بدون سرپناه هستند.

سازمان هواشناسی پاکستان روز چهارشنبه گفت باران سنگینی برای این هفته پیش بینی نمی شود. آژانس های امداد که برای نجات سیلزدگان و رساندن کمک به قربانیان تلاش می کنند، از این خبر استقبال کردند.

آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان روز چهارشنبه گفت کشور پس از فاجعه سیل نیرومند تر سر برخواهد داشت.
او این نظر را در جریان جلسه ای با همتایان روس، افغان و تاجیک خود در مسکو ابراز داشت.

دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه تسلیت های خود را ابراز داشت و گفت کشور او آماده است هر کمکی را که پاکستان نیاز داشته باشد فراهم آورد.

روز سه شنبه، نماینده پاکستان در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو گفت بازسازی مناطق سیلزده دست کم پنج سال وقت خواهد گرفت و به میلیاردها دلار نیاز خواهد بود.

او همچنین اعانه دهندگان بین المللی را مطمئن ساخت که کمک ها به دست افراد نادرست نخواهد افتاد، و این نظر را که طالبان و دیگر گروه های افراطی از طریق کارهای خیریه خود حمایت مردم را بدست می آوردند، رد کرد.

XS
SM
MD
LG